ŠÚTOVO, DOLNÝ KALNÍK, DRAŽKOVCE. Šútovo bolo vždy známe tým, že oproti celoslovenskému priemeru vždy nadštandardne preferovalo veľkú stranu. V deväťdesiatych rokoch predovšetkým HZDS a od roku 2006 Smer.
Sociálni demokrati v predchádzajúcich voľbách získali z 331 zúčastnených voličov až 243 hlasov, čo bolo viac ako 77 percent. Teraz to bolo menej – 48,39, no aj tak to stačilo na víťazstvo.
„Je to aj o tom, že vláda nám vychádza v ústrety. Máme nové multifunkčné ihrisko, pomohli nám pri rekonštrukcii škôlky a obecného úradu, nejaké peniaze nám vyčlenili aj na opravu staručkej požiarnej zbrojnice. Predtým, keď bol Smer v opozícií, sme nedostali nič. O vytvorenie zberného dvora sme sa pokúšali dvakrát a ani si nás nevšimli. Ľudia si to zapamätajú,“ myslí si starosta Ľubomír Maďari, ktorý nie je členom strany, ale ako nestraník kandidoval za ňu vo voľbách. V dedine žije niečo málo cez 500 obyvateľov, viac ako tretina je v dôchodkovom veku. Tí, čo môžu a chcú, pracujú v neďalekých fabrikách – v Team Turany, KraussMaffei, v automobilkách Volkswagen, resp. Kia. Nie všetci sú asi spokojní, niektorí sú naverbovaní cez pracovnú agentúru, ale predsa len príjem majú.
Pomohlo aj zvýšenie minimálnej mzdy
Priamo v dedine, v miestnom obchode, robí Darina Balková. Najprv nám povedala, že sa jej život za posledné roky zásadne nezmenil, ale potom našla aj pozitíva. „Keď človek robí za minimálnu mzdu, tak veľa vyskakovať nemôže. Ešteže sa každým rokom zvyšovala a pár eur navyše som dostala. Zo sociálnych balíčkov kvitujem bezplatné cestovanie vlakom. Využíva to manžel, ktorý je na invalidnom dôchodku. Často chodí do Martina k doktorom a dosť na tom ušetríme. Dúfam, že to nikto nezruší, aj keď obavy mám,“ zverila sa Šútovčanka, ktorá sa netajila tým, že Smer má naďalej jej dôveru.
„Ale nie je bezhraničná. Trápi ma stav zdravotníctva, to by som vláde vytkla, že s tým veľa neurobila. Viac by sa malo urobiť aj pre opateru starších ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc od druhých. Nie je to tak, že by sa deti nechceli starať o svojich rodičov, ale keď chcú žiť, musia robiť, z opatrovateľského príspevku sa vyžiť nedá.“
Ďalšia predavačka, ale z iného obchodu, sociálnym demokratom vyčítala, že sa zákonom nezatvorili obchody počas sviatkov.
„Ešte aj na Štedrý deň sme museli ísť do roboty. Viete, je mi ľúto, keď ostatní si aspoň cez sviatky oddýchnu, ale my musíme ísť do obchodu,“ povzdychla si Paulína Masláková. Aj preto nevie, či Smer ešte bude voliť, hoci úplne to tri dni pred voľbami nevylúčila.
Všetko vraj ide od vrchu
Prečo ľudia v Šútove volia ľavičiarov? Odpoveď sme hľadali aj v krčme.
„Viete, všetko ide od vrchu. Čo povedia na úrade, to ľudia napokon urobia. Takmer vždy to tak bolo. Je to aj tým, že najmä tí starší už nikde veľmi nechodia a nie sú tak konfrontovaní s inými názormi a skúsenosťami,“ dozvedeli sme sa od krčmára Jaroslava Frkáňa.
„Mladí to ale vidia inak, čo počúvam, budú vraj voliť Kotlebu,“ šokoval informáciou znalec miestnych pomerov.
Zaujímavý postreh pridal aj jeden zo štamgastov, ďalší s nim súhlasili. „Smer je tu aj preto silný, lebo nikto z iných známejších politikov do Šútova nikdy nezavítal. Fico, Kaliňák a aj Blanár tu boli. To si miestni pamätajú, bola to pre dedinu udalosť. Veď mohli prehodiť pár slov s niekým, koho poznali len z televízora.“
Mladí rozmýšľajú ináč ako starší
Inak ako v Šútove sa volí v Dolnom Kalníku a aj v Dražkovčiach.
Pred štyrmi rokmi síce aj v týchto obciach vyhral Smer, no už nie tak výrazne ako inde. V roku 2010 ale v malej dedine vyhrala SaS, nasledovala ju SDKÚ-DS a až na treťom mieste boli ficovci. Aj v Dražkovciach mala v súčte viac hlasov pravica ako ľavica. V sobotu sa to po rokoch opäť zopakovalo.
„V dedine sa pred časom zmenila štruktúra obyvateľstva, mladí ľudia z mesta si u nás postavili domy a tí rozmýšľajú ináč ako starší voliči. V obci je obľúbený aj primátor Martina Andrej Hrnčiar, susedia mu pri jeho vstupe do veľkej politiky vyjadrili podporu,“ vysvetľovala starostka Dolného Kalníka Iveta Balšianková.
Tridsiatnik Martin býva v novej časti Dražkoviec a aj on sa považuje za voliča pravice.
„Budem voliť síce ináč ako pred štyrmi rokmi, ale opäť stranu, ktorá je pravicovo orientovaná.
Rozhodol som sa tak už dávnejšie. Slovensko sa musí zmeniť, korupcia je rozrastená všade a zrejme aj na najvyšších miestach. Slabá je aj vymožiteľnosť práva.
Podnikateľom a živnostníkom sa ťažšie podniká, najviac mi prekáža obrovská byrokracia. Snáď sa to zmení, aj keď mám obavy, že si Smer za pomoci SNS alebo niekoho ďalšieho moc udrží.“ ⋌