Martine.
MARTIN. „Vnímame to ako veľkú nespravodlivosť, lebo podľa bežného človeka je celý tento právny spor na hranici zdravého rozumu a zdravého právneho úsudku,“ povedala nám členka petičného výboru Zuzana Vonsová a dodala, že bežní občania Martina predsa nikomu žiadnu ujmu na majetku či financiách nespôsobili, napriek tomu aj z ich daní sa bude pohľadávka splácať.
Petičný výbor si prezidenta za adresáta petície zvolil preto, že Slovensko vzhľadom na proces konštituovania vlády a parlamentu po voľbách do Národnej rady SR vlastne nemalo v ostatných dňoch iného funkčného reprezentanta štátu.
„Nechceme so zvesenou hlavou čakať, čo s Martinom bude, preto v petícii žiadame práve prezidenta o preskúmanie možností, ako pomôcť mestu. Zároveň ho pozývame do Martina, lebo by sme s ním radi hovorili nielen na tému exekúcie, ale hlavne aj o tom, čo ďalej, aby sa podobná situácia už v žiadnom inom meste Slovenska nezopakovala. Nerobiť občiansky nič by určite nebolo správne. Veď za tie peniaze by sme mohli mať opravené cesty na dlhé roky či vyriešené parkovacie miesta alebo postavenú lanovku na Hole,“ prízvukovala Vonsová, s ktorou v petičnom výbore pracujú aj Katarína Adamicová, Michal Matia, Daniel Diškanec a Matej Bórik.
Petíciu podľa nej podporuje aj Slovenská národná knižnica, ktorá sa rozhodla pripojiť svojím pozývacím listom a Andrejovi Kiskovi chce predstaviť aj unikátne digitalizačné centrum. Rovnakú podporu získal petičný výbor aj na dekanáte Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.
„Pod vedením dekana Jána Danku sa lekárska fakulta pripája k petičnej akcii spolu so študentskou časťou Akademického senátu a Martinským klubom medikov,“ referuje Katarína Adamicová. Dopĺňa, že študenti z celého Slovenska i viacerých krajín Európy a iných kontinentov vnímajú Martin ako svoj domov a chcú ho podporiť.
Petičné hárky kolujú medzi ľuďmi, prvú várku podpisov odovzdajú aktivisti túto stredu v Kancelárii prezidenta SR v Bratislave.