Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Podaroval si vlastné cédečko

Vladimír Kráľ. Ďalší z radu hudobníkov – neprofesionálov v Turci, ktorý si urobil radosť vydaním vlastného cédečka. Prečo technik, obchodník, športovec komponuje a čo ho motivovalo tvoriť hudbu a texty? Aj toto sú otázky, ktoré sme mu položili.

Vladimír Kráľ pri muzicírovaní.Vladimír Kráľ pri muzicírovaní. (Zdroj: Archív VK)

Nie je práve každodennou udalosťou, že si človek podaruje CD s vlastnými skladbami a textami. Súhlasíte?

- Súhlasím. Hoci - dnes je hudba oveľa dostupnejšia pre každého a v ponuke je dostatok hudobných nástrojov či software a hardware vybavenia, na ktorých je možné hudbu tvoriť aj zaznamenávať. No druhá vec je byť kreatívny a mať nápady na vlastnú tvorbu hudby s textami a dať to dokopy do jedného celku. Isteže, nestáva sa to každý deň, a je za tým mnoho hodín strávených pri textoch a zaznamenávaní si hudobných nápadov a aj mnoho presedených hodín pri nahrávaní jednotlivých hudobných nástrojov a spevu. Je to množstvo práce, ktoré na jednej strane človeka baví a napĺňa, na druhej strane potrebujete veľa voľného času.

SkryťVypnúť reklamu

A ten je dnes veľmi vzácny...

- Presne tak. Preto sa veľmi sa teším, že som si čas našiel a mohol si splniť svoj sen. Vďaka za to patrí aj manželke a deťom. Veď koľkokrát som bol vo svojej pracovni a štúdiu zavretý niekoľko hodín denne. Hoci som mohol čas stráviť s nimi...

Na turčianskej hudobnej scéne ste absolútne neznámy. Predstavte sa nám.

- Som 44-ročný Martinčan, mladosť som prežil na Ľadovni, neskôr v Záturčí, momentálne žijem s rodinou v Turčianskom Petre. Mám tri deti, vlastnú firmu a obchodujem s hydraulikou. O hudbu som sa zaujímal už od detstva. Najskôr v rámci rodiny, keďže môj starý otec pôsobil v Ľudovom súbore učiteľov Slovenska a ja som chodil na ich vystúpenia. Aj môj otec hrával a ešte aj občas hráva na gitaru a husle, hlavne pri rodinných oslavách. Neskôr, už v základnej škole, ma oslovili hard rockové a metalové skupiny a postupne som si prešiel všetkými možnými aj nemožnými štýlmi cez pop, heavy metal, punk, underground, alternatívnu scénu až po súčasnosť, ktorá ponúka žánrov od výmyslu sveta. Na hudobnej scéne som neznámy, a asi to tak aj zostane. Hudbu tvorím hlavne pre vlastné potešenie, relax a pre svojich najbližších.

SkryťVypnúť reklamu

Čo môže motivovať technika, obchodníka k hudobnej tvorbe?

- Keďže hudbu považujem za výbornú formu relaxu, tak som si jedného dňa asi pred štyrmi rokmi povedal, že stresov už bolo dosť, že trocha zvoľním, začnem si plniť svoj dávny sen a naučím sa hrať na elektrickú gitaru. Začal som navštevovať ZUŠ Martin, kde som sa za necelé dva roky naučil základy a postupne som zistil, že by som vedel zložiť pesničku a napísať k nej text. Takto som sa prepracoval k vlastnej tvorbe.

Máte aj svoj hudobný vzor? Inšpiruje vás v tvorbe niekto?

- Nedá sa povedať, že by som bol ovplyvnený nejakým hudobným vzorom, alebo že by ma inšpirovala konkrétna osoba, hudobná skupina či interpret, aj keď počúvam a mám rád rôzne hudobné žánre a skupiny.

Takže, kde beriete námety na svoje skladby či texty?

SkryťVypnúť reklamu

- Inšpirácia alebo nápad prichádza len tak znenazdajky. Príde a odíde ako ranná hmla, či tajná slza. Inšpiráciou sú mi každodenné zážitky, sny, spomienky či prežité emócie.

Kedy, kde a hlavne prečo vám napadlo, že vaše hudobné motívy či textové nápady možno „zhmotniť“ do cédečka?

- Spomínal som už umeleckú školu. Po dvoch necelých rokoch trénovania a učenia som dospel k názoru, že žiaden virtuóz zo mňa nebude. No bol som spokojný, pretože mi to stačilo a ja som mohol pri mojej hudbe doma relaxovať a začať tvoriť vlastné skladby. To, že som nakoniec vydal vlastné CD je len niečo navyše, s čím som vôbec nerátal a ani som to nemal v pláne. Proste, niektoré veci prídu v živote samé od seba, prirodzene a postupne.

Vy ste ale preto aj niečo urobili. Mám na mysli vaše štúdium. Ako sa dospelák cíti medzi školopovinnými žiakmi?

- Ujal sa ma môj bývalý spolužiak zo základnej školy, teraz pán učiteľ, vynikajúci človek a výborný hráč na gitaru Marián Lepieš. Hudobný odbor hry na elektrickú gitaru je dnes veľmi žiadaný a populárny naprieč všetkými vekovými kategóriami študentov. Boli by ste prekvapení, koľko dospelých a detí sa chce učiť hrať na tomto nástroji. Cítil som sa všelijako. Veď mnohí ma prevýšili vo všetkých aspektoch hrania a vtedy som sa cítil aj trochu zahanbený. No tento pocit ženie aj dopredu. Deti sú omnoho vnímavejšie a učenlivejšie ako dospelí, a je len dobre že majú záujem o hudbu. Veď prostredníctvom nej sa môžu zabávať, relaxovať, ale aj vnímať seba a okolie.

Váš učiteľ Marián Lepieš je hosťom na CD, o ktorom hovoríme. Ako vznikla spolupráca medzi vami? Aj vám radil, alebo „iba“ pomohol v interpretácii niekoľkých skladieb?

- Vzniklo to úplne prirodzene. Oslovil som ho, či by bol ochotný zahrať niekoľko pekných sól do mojich skladieb a on bol veľmi ochotný a súhlasil. Som mu za tento postoj veľmi vďačný. A aj za to, že ma naučil hrať na gitaru.

A teraz je namieste otázka: Ako sa vám páči to, čo ste vytvorili? Predstavte poslucháčom svoje CD?

- Ako sa hovorí, samochvála smrdí, toto by som nechal na posúdenie poslucháčom ktorí budú mať možnosť vypočuť si moje CD. Každý hudobník musí byť na seba prísny, ale zároveň každý v sebe nesie určitú nesebakritickosť. Takže je prirodzené že sa mi moje skladby páčia. Či sa budú páčiť aj poslucháčom, to zistím neskôr. Čo krátko povedať o mojom CD? Mám rád život, mám rád hudbu, mám rád tóny ktoré dokážu zachytiť a vyjadriť pocity a emócie. Dal som do skladieb všetko, čo som momentálne cítil a aj preto som ho nazval Tak to cítim.

Desať skladieb, to dá zabrať. Ako dlho ste pracovali na konečnom výbere a ich nahrávaní?

- Áno, dá to poriadne zabrať. Nie je to sranda – ani vybrať skladby a ani dať do všetko dokopy a nahrať pesničky, ktoré by boli ako tak k svetu. Takže, mal som pripravených asi 40 textov, z nich som postupne pocitovo vybral desiatku pre mňa najprijateľnejších. Ono, celá tvorba je tak trocha chaotická. Nie je to tak, že teraz idete napísať jednu pesničku a hneď k nej zložíte hudbu. Mne sa stáva, že ráno mám trebárs nejaký hudobný nápad – melódiu, tú si rýchlo zaznamenám, hoci aj hmkaním na mobil, aby sa nestratila. Cez deň som potom v práci, prídem domov možno mi napadne nejaký text, ten si tiež rýchlo zaznamenám. A tak postupne z týchto útržkovitých informácií začnem skladať skladačku, vyberať hudobné nástroje, ktoré budú použité v skladbe, dotváram text, prepisujem jednu vetu za druhou, až kým nie som spokojný. Takto nejako to skladám ja.

A nahrávanie cédečka?

- Trvalo asi 6 - 7 mesiacov. Nemal som s tým absolútne žiadne skúsenosti, no mal som šťastie, že sa ma ujal Oto Haverla, ktorý má doma nahrávacie štúdio. Ochotne ma do toho celého zasvätil. Keďže sám som hráč na hudobné nástroje aj spevák, postupne som musel nahrať všetky hudobné stopy jednotlivých nástrojov do všetkých pesničiek a všetky pesničky aj sám naspievať. Bola to fuška, no zároveň to boli príjemné a pre mňa nezabudnuteľné chvíle.

Súbor skladieb na vašom CD ste nazvali príznačne: Tak to cítim. Pre koho je určené toto posolstvo? Aj pre verejnú prezentáciu?

- Už som to spomínal - na cédečku sú moje momentálne pocity a emócie vyjadrené prostredníctvom hudby. O posolstve sa nedá celkom hovoriť. Hoci v niektorých skladbách a textoch sa pohrávam s rôznymi témami zo života, medziľudských vzťahov, nášho vnútorného ja či fungovania nášho sveta. Každý autor chce v textoch vyjadriť svoje pocity, myšlienky, postoje či názory a ani u mňa to nie je inak. CD nemám v pláne predávať, určené je hlavne pre moju rodinu, najbližších, priateľov a známych. Ale nenahnevám sa, keď sa bude páčiť aj ľuďom mimo okruhu mojich blízkych.

Predpokladám, že vo vašom počítači je námetov a hudobných motívov viac. Chcete sa hudbe venovať aj ďalej?

- Áno, za tie štyri roky, čo sa zaoberám hudbou, mám v počítači asi 60 - 70 textov a rozpracovaných mnoho ďalších skladieb, ktoré by mohli zaplniť ďalšie cédečka. Hudbe sa venujem aj ďalej, len už to nie je také intenzívne ako v čase prípravy CD. Teraz sa chcem hlavne venovať svojej rodine a tráviť s ňou viac času.

Prečo ste si vybrali ako protipól k technike hudbu? Prečo nie maľovanie, písanie...?

- Som dosť aktívny človek a na odbúranie stresu a ako relax som hrával rôzne športy, hlavne futbal a neskôr hokejbal. Postupom času si človek hľadá ďalšie formy „úniku z reality“ a ja som si našiel hudbu. Otvára nové okná do sveta, mám s ňou nové zážitky, emócie, spoznávam viac seba ale aj druhých. Ja som takto spoznal vynikajúcich ľudí, ktorí sa postupne stali mojimi priateľmi. Spomenul som oboch. Ďakujem im za spoluprácu na mojom CD. Život človeka je dosť dlhý na to, aby našiel to, čo ho baví a napĺňa. Možno jedného dňa príde na rad písanie knihy alebo hoci aj maľovanie obrazov. Človek nikdy nevie...

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Shell myslí na slovenské komunity
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 4. Agrokomplex 2022
 5. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 6. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 7. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 8. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 37 078
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 24 110
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 477
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 608
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 289
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 175
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 827
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 290

Blogy SME

 1. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 2. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 3. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 4. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 5. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 6. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 7. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 8. Jozef Sitko: Tajomstvo môjho dlhého veku (3.)
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 15 494
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 661
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 454
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 132
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 929
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 928
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 845
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 642
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Príprava na novú sezónu sa prehupla do ďalšej fázy.

Hokejisti musia aktuálne zvládať aj dvojfázové tréningy.


6 h
Ilustračné foto.

Posledný európsky zatykač pribudol koncom júla.


9 h
Turčianske Teplice sa chcú v čo najkratšom čase vrátiť do prvej triedy.

V druhej triede bude tak ako v predchádzajúcom ročníku štartovať sedem tímov a rovnaký je aj hrací model. Vo vlaňajšej sezóne sa z postupu tešili až dva celky Kláštor a Ďanová, pričom z prvej triedy vypadli Turčianske Teplice.


17. aug
Premiéra filmovej novinky bude už 18. augusta.

Scenár horúcej letnej komédie je založený na skutočných udalostiach.


17. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Mladý Sihelňan mal novú motorku len tri dni.


17. aug

Páchateľa zadržali niekoľko hodín po čine.


23 h

Jedna z hľadaných osôb uniká pred spravodlivosťou od roku 1999.


17. aug

Blogy SME

 1. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 2. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 3. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 4. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 5. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 6. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 7. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 8. Jozef Sitko: Tajomstvo môjho dlhého veku (3.)
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 15 494
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 661
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 454
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 132
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 929
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 928
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 845
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 642
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?