cu nedostala.
TURČIANSKE TEPLICE. Prečo museli v kúpeľnom parku vyrúbať takmer tri desiatky stromov? Túto otázku si v súčasnosti kladie asi každý, kto prejde okolo obľúbeného miesta pre relax v Turčianskych Tepliciach.
Ľudia ostali z výrubu zaskočení
Príjemný park si obľúbili nielen kúpeľní hostia, ale tiež miestni obyvatelia, ktorí sa tam radi prechádzajú a do prírody plnej zelene chodia načerpať energiu. O to viac ostali nemilo prekvapení, keď videli, ako chlapi vytínajú smreky, jelše, tuje, javory či pagaštany.
„Hrozné, až sa mi chcelo plakať, keď som ich videla na kusy rozsekávať. Veď je to náš najkrajší park,“ smútila Monika Matulová.
„Vyzerá to príšerne. Ak na to nebol poriadny dôvod, tak je to dosť smutné,“ pripojil názor na našom redakčnom facebooku Marek Kubík.
Katarína Puchorová sa však hlbšie zamyslela nad opodstatnením výrubu.
„Možno to museli urobiť. Čo keď tie stromy boli napadnuté nejakým škodcom alebo chorobou a nechceli, aby sa to rozšírilo aj na ostatné dreviny.“
Po meste už začali dokonca kolovať chýry o budúcej výstavbe. „Počul som, že tam má byť parkovisko. To si ideme všetko zahatať betónom? A najmä jediné miesto v Tepliciach, ktoré všetci milujú? Prečo toto mesto dopustilo?“ kládol si otázku Michal Pavlík.
Radnica nebola oboznámená
Kúpeľný park však pod správu mesta nespadá, pretože ho vlastnia Slovenské liečebné kúpele.
Oficiálna informácia o plánovanom výrube drevín sa na mestskú radnicu nedostala.
„Park je v centre mesta a ľudia by mali byť oboznámení so zmenami či novými investíciami. Mnohí sa nás pýtali, čo sa to deje a keďže mesto nebolo účastníkom správneho konania, nemali sme k dispozícií potrebné informácie,“ vysvetľuje primátor Igor Hus.
„Mám pocit, ako by to bolo podľa hesla - o nás bez nás. Žiadosť o výrub zaslali kúpele na okresný úrad, ktorý má kúpeľný park vo svojej pôsobnosti, keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku. Tú schválili napokon aj pamiatkári,“ pokračuje primátor. Ako ďalej hovorí, papierovo prebehlo všetko v poriadku. Stromy možno ohrozovali bezpečnosť, či zdravie ľudí možno ich časom aj nahradia, no radnicu nikto o budúcich zámeroch neinformoval.
„Mám rešpekt pred stromami, ale najmä pred občanmi. Preto budem žiadať príslušné štátne orgány, aby nás v budúcnosti vždy informovali o podobných zásahoch na území mesta. Keď nie na základe zákona, tak z úcty k tým, ktorí v tomto meste žijú a pracujú,“ dodáva Igor Hus.
Výrub ako súčasť rekonštrukcie
Generálna riaditeľka Slovenských liečebných kúpeľov Turčianske Teplice Zuzana Ďurinová vysvetlila, že vyrúbanie stromov na ich pozemkoch bolo nevyhnutné, keďže dreviny boli staré a poškodené.
„Hrozilo, že by sa mohli kedykoľvek zvaliť, čím bola ohrozená bezpečnosť ľudí. Náš park sa chystáme zveľadiť a v pláne je jeho komplexná rekonštrukcia, aby sme pred novým Grandhotelom Elizabeth mali reprezentatívny park,“ objasnila Zuzana Ďurinová.
Ako ďalej prezradila, do parku vysadia mnoho nových drevín a kvetov, osadia ďalšie lavičky a pribudne i nevšedná fontána, ktorá bude symbolizovať kvapku vody dopadajúcu na rozčerenú hladinu. Celková architektúra bude v štýle anglického parku.
Za fakt, že mesto o výrube nevedelo, vraj kúpele nemôžu.
„My sme žiadny zákon neporušili. Všetky kompetentné úrady boli o tom informované. Je to náš park a my si ho jednoducho chceme zmodernizovať. Stačilo mi zatelefonovať a všetko by som pánovi primátorovi vysvetlila. Alebo mesto mohol informovať okresný úrad,“ povedala riaditeľka teplických kúpeľov.
(Stromy boli zhnité alebo zvnútra duté. FOTO: ARCHÍV SLK)
Dreviny zničil aj lykožrút
Prednosta Okresného úradu v Turčianskych Tepliciach Miroslava Kovalčík podotkol, že o tom, kto bude prizvaní na správne konanie, rozhoduje zákon.
„Ak sa výrub drevín robí na súkromnom pozemku, navyše v pamiatkovo chránenom parku, rozhodnutie dávame my ako okresný úrad, ktorý si vyhradil pôsobnosť v určitých územiach v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny a tiež Krajský pamiatkový úrad Žilina. Obec, v tomto prípade mesto, nie je účastníkom konania, pretože sa to netýka ich majetku. Výhradným vlastníkom kúpeľného parku sú Slovenské liečebné kúpele, Turčianske Teplice,“ ozrejmuje Miroslav Kovalčík.
Ako sa píše v rozhodnutí o výrube vydanom Okresným úradom Turčianske Teplice, odborom starostlivosti o životné prostredie, koncom septembra 2015 bola informácia o začatom správnom konaní vo veci výrubu zverejnená na webovej stránke ministerstva životného prostredia. V stanovenej lehote sa ale neprihlásil žiadny ďalší účastník konania.
Minulý rok v októbri si kúpeľný park boli obhliadnuť pamiatkári i zástupcovia okresného úradu, aby posúdili zdravotný stav stromov v parku.
Dvadsať deväť drevín malo výrazné poškodenie kmeňa, zhoršujúcu sa statiku, niektoré boli vyschnuté úplne, iné na 70 percent.
„Ich odstránenie nariadil Krajský pamiatkový úrad. Napríklad, smreky boli napadnuté lykožrútom a hrozilo rozšírenie škodcu i na ďalšie stromy. Iné suché a zhnité dreviny boli tak nebezpečné, že sedieť v ich blízkosti bolo príliš riskantné. Kúpele okrem ďalších investícií urobia v parku náhradnú výsadbu na svoje náklady do termínu kolaudácie liečebného domu Malá Fatra, Kollár a Modrý kúpeľ podľa projektovej dokumentácie,“ opísala Viera Moskáľová, vedúca odboru starostlivosti o životné prostredie z teplického okresného úradu.