esta Martin.
MARTIN. "Je našou povinnosťou, aby sme si pripomínali históriu a takýmito pietnymi aktmi vzdali hold tým, ktorí obetovali svoje životy za naše oslobodenie. Nachádzame sa v čase, kedy nielen u nás, ale aj v Európe silnejú extrémistické hnutia. A preto kedykoľvek viac ako predtým je dnes nutné si pripomínať hrôzy druhej svetovej vojny a zapojiť do toho aj mladú generáciu. Tak, ako to my v Martine dlhodobo robíme," povedal primátor Martina Andrej Hrnčiar.
Podpredseda Ústrednej rady (ÚR) SZPB Juraj Drotár podotkol, že ťažisko bojov o oslobodzovanie Turca bolo pred Liptovským Mikulášom. "Vojskám 1. československého armádneho zboru a 24. streleckej divízie generála Prochorova trvalo 62 dní, kým zlomili nemecký odpor pred a nad Liptovským Mikulášom. Pri ústupe Nemcov potom naše vojská postupovali za nimi. Nemci mali vybudované súvislé pásma obrany po celom toku Váhu. Najviac pred Kraľovanmi a severne od Vrútok. Najväčšou prekážkou bola Veľká Fatra. Tam bolo v horskom teréne vybudovaných päť obranných postavení. Šťastie bolo, že nikto neočakával útok vojakov 4. brigády plukovníka Markusa od Ľubochnianskej doliny, ktorí túto obranu vyradili," pripomenul Drotár.
Oslobodenie Turca bolo podľa neho spoločným úsilím vojsk Červenej armády, rumunských vojakov a vojakov 1. československého armádneho zboru, ktorý pred touto oblasťou zvádzali ťažké boje o prístupy k Turcu a oslobodenie Martina. "V oblasti Turca žije 36 priamych účastníkov, vojakov 1. československého armádneho zboru, v žilinskej oblasti ich máme 56. "Je smutné, keď si niekto myslí, načo pripomínať udalosti, ktoré sú dejinnými udalosťami vo vývoji národa, spoločnosti. Výchova k vlastenectvu nie je len učenie. Je to i poznanie historických udalostí a miest, kde sa tieto udalosti stali," dodal podpredseda ÚR SZPB.