MARTIN. Šéf martinskej radnice Andrej Hrnčiar (Sieť), ktorý je od ustanovujúcej schôdze NR SR zároveň aj podpredsedom parlamentu, bude počas primátorovania brať už len minimálnu mzdu – 405 eur. Nariaďuje to zákon o právnom postavení primátorov miest a starostov obcí. Kým sa nestal poslancom, dostával plat vo výške 4 367 eur.
Plat aj v parlamente
Ako zákonodarca má však Hrnčiar priznaný plat 1 961 eur a poslanecké náhrady vo výške 1 615 eur. Keďže je aj podpredsedom parlamentu, patrí mu aj príplatok v sume necelých 332 eur. Navyše, môže využívať služobné auto či kanceláriu s pracovníkmi.
„Chcel som sa minimálnej mzdy vzdať, ale kolegovia z úradu ma upozornili, že to zákon nedovoľuje. Tieto peniaze si ale nenechám a budem ich venovať na rôzne charitatívne účely, resp. projekty,“ povedal primátor.
Viceprimátorom nič nezmenili
Mestskí poslanci sa na mimoriadnom rokovaní zaoberali aj platmi viceprimátorov Milana Malíka (NEKA) a Imricha Žiga (Sieť). Po úprave príslušných zásad odmeňovania im ich nechali v pôvodnej výške – 3 494 eur. Je to 80 percent z pôvodného platu primátora, ktorý mu určili vlani.
Poslanec Peter Vons (Klub Slobodní Martinčania) navrhol, aby vzhľadom na situáciu, v ktorej sa mesto Martin po zavedení nútenej správy nachádza, viceprimátori poberali plat vo výške 50 percent, čo by bolo viac ako 2 183 eur.
„Nie je to nič osobné, viem, že budú mať ešte viac roboty, ale mali by sme možno ľuďom ukázať, že chceme začať od seba,“ odôvodnil svoj návrh zastupiteľ.
Primátor Andrej Hrnčiar označil návrh za populistický a aj farizejský. Poslancovi, ktorý vraj takýmto spôsobom odštartoval predvolebnú kampaň, pripomenul jeho porušenie zákona o konflikte záujmov, za čo mu v predchádzajúcom volebnom období hrozila strata odmeny za dobu jedného roka.
„Vtedy ste mali začať od seba. Len si spomeňte, keď ste boli za mnou v kancelárii a čo ste mi hovorili, s čím ste za mnou prišli,“ uviedol na rokovaní zastupiteľstva primátor, ale viac nechcel rozviesť. Potom ešte zdôraznil, že pred zavedením nútenej správy, do ktorej nás podľa jeho slov dostali rozhodnutia slovenskej justície, bola zadlženosť mesta na úrovni deviatich percent k bežným výdavkom, čo je v našej krajine veľkou raritou. „Moji zástupcovia aj v ťažkých chvíľach odvádzajú poctivú robotu a plat v navrhovanej výške si zaslúžia,“ podotkol Andrej Hrnčiar.
Plat viceprimátorov obhajoval aj Alexander Lilge (Smer – SD), návrh na jeho krátenie označil za neadekvátny.
„Funkcia generálneho riaditeľa Neografie, ktorú som v minulosti vykonával, je v porovnaní s funkciou vice-primátora prechádzka záhradou. Len problematike Rómov bolo treba venovať množstvo času, a aj tak by ste všetko nestihli. Nedá sa povedať, že tie peniaze sú neadekvátne. Každému by som doprial, nech si to skúsi, potom by už nič také nikdy nepovedal.“
Peter Vons následne reagoval, že ho reakcia primátora, ktorý je už aj ústavným činiteľom, mrzí.
„Ak hovoríte, že som začal predvolebnú kampaň, tak to je antikampaň. Nie som rozhodnutý, že budem kandidovať, ale takéto reakcie vedia človeka nakopnúť.“
Poslanci napokon Vonsov pozmeňujúci návrh, za ktorý hlasovala už len jeho manželka Zuzana, neprijali a nechali plat viceprimátora v pôvodne navrhovanej výške. Tento návrh pri záverečnej fáze hlasovania podporilo devätnásť zastupiteľov, jeden bol proti a piati sa hlasovania zdržali.
Odmeny poslancov
Kým mesto nebolo v nútenej správe, odmeny dostávali aj poslanci. V súčasnosti teda nie sú vyplácané. Ich mesačná výška sa odvíja od účasti na rôznych zasadnutiach. Napríklad, za účasť na rokovaní mestského zastupiteľstva je odmena 177 eur, za účasť na mestskej rade 159 eur.
Odmeny sú aj za rokovania odborných komisií a výborov mestských častí. Predseda komisie má nárok na odmenu 113 eur, člen 89.
Vo výbore má predseda pri prvom zasadnutí v mesiaci odmenu 133 eur, pri druhom 67 eur. Člen výboru mestskej časti má zas nárok 106 eur, pri druhom zasadnutí v mesiaci 53 eur.