MARTIN. V januári minulého roka začala platiť novela stavebného zákona, ktorá upravuje osádzanie bilbordov. Napríklad ich odsúva ďalej od ciest. Súčasné reklamné stavby nachádzajúce sa v ochrannom pásme budú musieť odtiaľ zmiznúť do 1. januára 2017.
Radnica presné čísla nemá
Tak ako takmer všetky cesty na Slovensku, aj niektoré dopravné úseky v Martine a jeho okolí sú posiate množstvom bilbordov. Niektoré samosprávy sa ich pokúsili spočítať, naša radnica zatiaľ ich presný počet nepozná.
„Stavebný zákon od januára 2015 nepozná pojem bilbordy a všetky informačné, propagačné či reklamné zariadenia považuje za reklamné stavby. Preto nedisponujeme informáciou o počte jednotlivých druhov reklamných stavieb,“ vysvetľuje Zuzana Kalmanová, hovorkyňa martinskej radnice.
Magistrát preto nemá k dispozícii ani presné číslo reklám, ktoré stoja načierno. V súčasnosti však stavebný úrad vedie 33 správnych konaní o nepovolených reklamných stavbách. Sankcie ešte neudeľoval, pretože zatiaľ žiadne zo spomínaných konaní nebolo ukončené.
Lukrativita nadovšetko
Zadávatelia reklamy pri bilbordoch veľmi neriešia, akým spôsobom reklamnú plochu, ktorú si prenajímajú, limituje legislatíva. Skôr ich zaujíma, či stojí na lukratívnom mieste.
„Práve tie bilbordy, ktoré komplikujú výhľad vodičom, stoja blízko križovatiek či miest, kde treba spomaliť, sú najžiadanejšie. Od toho sa, samozrejme, odvíja aj ich cena,“ hovorí Peter Jurošek z martinskej reklamnej agentúry Ekono – print.
V našom regióne za mesačný prenájom bilbordu zaplatíte v závislosti od lokality, kde je umiestnený, od 80 do 170 eur. Pritom náklady na jeho výstavbu sa pohybujú niekde na úrovni 2 500 eur.
Podľa dopravného psychológa Františka Skokana je u nás popri cestách veľmi veľa reklamných plôch. Aj v tomto prípade platí pravidlo, všetkého veľa škodí.
„Určite to ovplyvňuje koncentráciu. Napríklad, reklamný slogan dokáže vo vodičovi vyvolať určitú asociáciu a ten sa potom v hlave viac zaoberá myšlienkou na ňu ako šoférovaním,“ upozorňuje.
Niekedy je aj sekunda veľmi veľa
Ako ďalej hovorí, veľmi nepomáha ani posunutie reklamných plôch ďalej od komunikácie. Takéto niečo môže byť v konečnom dôsledku ešte nebezpečnejšie.
„Ak chceme v takomto prípade prečítať, čo je na bilborde, zväčša musíme pootočiť hlavu, prípadne zaostriť. To trvá niekoľko sekúnd a keď ide povedzme stodvadsiatkou, tak za sekundu prejdeme približne štyridsať metrov. Možnosť včas zareagovať na akúkoľvek nečakanú prekážku sa výrazne obmedzujeme.“
Odborníci sa zhodujú na tom, že človek dokáže spracovať naraz sedem podnetov s toleranciou plus mínus dva. Spodná hranica je teda päť podnetov.
„Treba si uvedomiť, že pri šoférovaní musíme v jednej chvíli sledovať iné autá, tých môže byť niekoľko, takisto chodcov, dopravné značenie a tiež si kontrolujeme rýchlosť.
Ak k tomu prirátame odkazy z bilbordov, môžeme ľahko prehliadnuť niečo podstatné,“ dodal František Skokan.