GADERSKÁ DOLINA. Začiatkom apríla v Turci zisťovali počty kamzíkov. Práve v Gaderskej doline prebiehal už 16. ročník sčítania kamzičej zveri v tejto lokalite.
V poľovnom revíri Gader sa stretli martinskí poľovníci, zástupcovia Obvodného lesného úradu i Lesov SR Žilina, rozdelili sa do niekoľkých skupín a vybrali sa po stopách kamzíkov.
Prešli až do Ľubochnianskej doliny
„Tento rok sa nám ich podarilo vidieť okolo desať – dvanásť kusov. V rokoch 1956-1960 bola v Gaderskej doline vybudovaná obora, do ktorej vpustili asi dvadsať kamzíkov alpského pôvodu dovezených z Českej republiky. Časom sa oplotenie obory rozpadlo a kamzíky sa rozšírili do Veľkej Fatry. Najväčší počet ich je práve v Gaderi, kde sa ich stav pohybuje medzi 50 – 70 kusmi. Nájsť ich môžeme aj Belianskej doline, ale prešli tiež na druhú stranu do Ľubochnianskej doliny,“ vykreslila Zuzana Badová vedúca kancelárie Obvodnej poľovníckej komory (OPK) Martin.
Populácia kamzíka vo Veľkej Fatre sa v tomto počte udržuje už niekoľko rokov vďaka
veľmi dobrej starostlivosti poľovníkov, ktorí aj tejto zveri spestrujú stravu pravidelným prikrmovaním. Kamzičia zver obzvlášť obľubuje kamennú soľ.
Zbytočne míňa energiu
Hlavným predátorom týchto vysokohorských zvierat sú vlky, rysy, ale aj orol skalný.
„Kamzíky sú zákonom chránená zver a jej lov je zakázaný. Sú veľmi plaché, a tak majú radi miesta, kde sú čo najmenej rušené a navštevované. Na ich život a rozmnožovanie má preto vplyv sústavne narastajúca turistika i zimné športy. Keď je kamzík vyrušený, musí unikať vo vysokom snehu, čím spotrebuje veľa energie,“ objasňuje Zuzana Badová.
Ako ďalej hovorí, kamzičia zver žije v čriedach vo vysokohorskom prostredí nad hranicou lesa. Živia sa trávami lišajníkmi, mladými výhonkami, púčikmi stromov a kríkmi. Hlavným poznávacím znakom sú rožky u oboch pohlaví. Samce ich majú vyvinuté viac a hákovito zatočené až do uhla 180 stupňov.
„So súčasným stavom kamzíkov v Gaderi je užívateľ poľovného revíru, čiže Lesy SR Žilina, spokojný Ale malo by byť v záujme nás všetkých, ktorí chodíme radi do prírody, aby sa táto krásna zver z našich končín nevytratila,“ vyzýva k ohľaduplnosti Z. Badová.