oval. Teraz ho má. Klobúk dolu, autori!
MARTIN. Obsah publikácie Turiec (prechádzka v čase) zostavil Ján Januš s kolektívom. Dozvedeli sme sa, že zhruba za šesť rokov. Keď si knihu prelistujete, pochopíte, že išlo o veľmi dobre využité roky.
To, čo autor spolu so svojím tímom predostiera Turčanom, je poctivé zhrnutie všetkého podstatného o našom regióne. Od prírodných pomerov cez rastliny či živočíchy Turca, pristavil sa pri organizácii a vnútorných záležitostiach Turčianskej župy, ale aj pri komunikačných spojeniach a cestách v stredoveku, mýtnych miestach alebo zaniknutých dedinách či osadách, ale aj turčianskych rodoch, rozoberá aj také témy, ako je história Židov v Turci či cirkvi v Turci. Potom putuje storočiami od počiatkov histórie regiónu v legendách či faktoch až po dvadsiate storočie s finále, ktorým je v tomto prípade vytvorenie Slovenského štátu pred druhou svetovou vojnou.
Základnou líniou zostavenia knihy je overenie časom. Autor zaradil do obsahu iba to, čo preverili roky, lebo podľa neho, a zdôrazňuje to aj v úvode publikácie, je veľmi dôležitý časový odstup. Iba ten zaručí, že argumenty obstoja a nenalomí ich snaha „pamätníkov“ prekrúcať fakty zo subjektívneho hľadiska.
Preto aj prechádzka históriou Turca končí pred druhou svetovou vojnou. „Každý okamih ešte „živej minulosti“ má svojich zástancov i odporcov a krátky čas nedokáže vyseparovať to podstatné. Rýchle závery nebývajú obvyklé správne, o čom nás už história neraz presvedčila,“ uvádza sa na začiatku knihy.
Publikáciu Turiec (prechádzka v čase) vydala a vytlačila spoločnosť P + M Turany. Nepatrí síce medzi dominantných vydavateľov v Turci, no týmto dielom sa k nim určite výrazne priblížila. Ján Januš je súčasťou kolektívu spoločnosti, okrem neho textami do knihy prispeli J. Kochjarová a V. Straka. Autormi grafickej úpravy sú S. Haľama a R. Schwandner, obálku navrhol M. Jesenský, ktorý spolu s P. Kurhajcom na vydaní knihy výrazne spolupracoval. Okrem toho, že súčasťou knihy je bohatý ilustračný a fotografický materiál, do jej výbavy patria aj mapy. Ich autormi je okrem J. Januša a S. Haľamu aj O. Hraško.
Turiec si knihu tohto typu už dávno zaslúžil. Je až neuveriteľné, že sa vynorila akoby mimochodom, skromne, bez zbytočného pátosu a mediálneho šialenstva. Vďaka, autori! Vaše dielo by malo zdobiť minimálne každý mestský či obecný úrad v Turci. Treba veriť, že aj bude.