Týždeň galérie otvára Turčianska galéria v Martine XXII. ročníkom Bienále fantázie. Udelia v ňom 43 cien v hlavných kategóriách a viac ako 600 čestných uznaní. Výstava detskej výtvarnej tvorby bude potom pokračovať až do 3. júla.
MARTIN. Tohtoročné Bienále fantázie s podtitulom Rozprávky, mýty legendy je pokračovaním takmer polstoročia trvajúceho projektu, ktorý prezentuje výtvarné práce detí a mládeže. Aj keď je jeho domovom Slovensko, už dávno stratilo lokálny charakter a stalo sa medzinárodnou prehliadkou „detského umenia.”
V aktuálnom ročníku sa organizátori rozhodli vrátiť ku koreňom Bienále fantázie a pripomenúť jeho prvotné motto: rozprávka, pieseň, porekadlo, riekanka, hry detí a zvyky ľudu.
„Keďže si uvedomujeme, že porekadlá, riekanky, i ľudové zvyky môžu byť pre dnešné deti „veľkou neznámou”, inovovali sme podnázov Bienále fantázie do podoby: Rozprávky, mýty, legendy. Myslíme si, že takýto podtitul poskytuje veľkorysý priestor pre fantáziu a nekladie žiadne prekážky či obmedzenia v dnešnej postmodernej dobe,“ uvádza kurátorka výstavy Kristína Zvedelová. Upresňuje ale, že upriamili pozornosť malých a mladých tvorcov na jednu z najdôležitejších súčastí rozprávok, a to čísla a ich magický význam.
Do Turčianskej galérie prišlo v aktuálnom ročníku viac ako 5 400 detských prác z 33 krajín sveta. „Väčšina z nich bola venovaná najznámejším rozprávkovým príbehom, populárnym v európskom priestore. Napríklad neposlušné kozliatka, tri prasiatka, boj rytiera s trojhlavým drakom i sedem zhavranelých bratov atď. No objavilo sa aj niekoľko exotických božstiev s veľkým počtom rúk, bájne krajiny, nachádzajúce sa za siedmimi horami a siedmimi dolami i tajomné trináste komnaty,“ informuje kurátorka.
Práce hodnotila medzinárodná odborná porota začiatkom apríla a udelila 43 cien v hlavných kategóriách a viac ako 600 čestných uznaní. „Ocenené diela zaujali najmä svojou energiou, kreativitou, spontánnosťou, radosťou a humorom. Pripomíname, že v rámci tohto ročníka dostanú Cenu Úradu Slovákov žijúcich v zahraničí práce slovenských detí žijúcich v zahraničí. Dostanú ich 19. mája počas vernisáže výstavy Hľadanie raja,“ pripomína K. Zvedelová.
Práce detí bude môcť verejnosť vidieť už počas vernisáže v piatok 13. mája 2016. O 14. hodine začne pred galériou kultúrny program a tvorivé dielne pre deti, o 15. hodine odovzdajú kolektívne i individuálne ceny. Súčasťou Bienále fantázie je aj vernisáž výstavného projektu s názvom Číselná krajina, ktorá vznikla ako základná kostra pre inštalovanie ocenených detských prác.
Koncepcia projektu Číselná krajina, inšpirovaného číslami, vznikla tvorivým dialógom medzi dizajnérom Petrom Klaudínym a Petrom Klaudínym st., grafikom Ivanom Bílým, výtvarnými pedagogičkami Evou Mužilovou, Ninou Vráblovou a kurátorkou výstavy Kristínou Zvedelovou.