KLÁŠTOR POD ZNIEVOM. Kaplnka v komunitnej záhrade v Kláštore pod Znievom – Lazanoch je sakrálnou pamiatkou a bola postavená v roku 1890 z darov veriacich v Lazanoch a posvätená v roku 1891. Lazany boli v minulosti samostatná obec. Až v sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa pripojili ku Kláštoru pod Znievom. Podrobne túto udalosť spred 125 rokov opísal neznámy farník v Katolíckych novinách z roku 1891:
„K vybudovaniu tejto veľmi úhľadnej, v gotickom slohu postavenej kaplnky, dala v posledných dňoch svojho zbožného života, v r. 1888 - zosnulá v Pánu, Františka Štekláč, rod. Ország, občianka Lazian, ktorá na tento účel darovala 800 zl. Uvedená darovaná čiastka ale nepokryla všetky potrebné náležitosti, prispeli menovite ešte, ct. lazianski farníci, ktorí poskytli potrebné drevo a kameň, p. Jozef Volko daroval zvon a p. Johana Miko, ktorá okrem svojej štedrej podpory zorganizovala aj bohatú zbierku.Po takomto zabezpečení potrebného nákladu bolo postavenie zverené p. S. Briešťanskému, staviteľovi z Nemeckého Pravna, vyhotovenie oltára p. Štefanovi Farkašovi, učiteľovi tunajšej rezbárne. Maľovaný oltárny obraz a vnútorné vybavenie bolo získané v oltárnom spolku v Budínpešti.“
Aj za ostatné roky potrebovala kaplnka svojich novodobých dobrodincov, pretože sa na nej značne prejavil zub času. Preto bolo potrebné, aby sa podrobila rozsiahlej rekonštrukcii. Väčšinu financií na renováciu získala farnosť a občianske združenie Priatelia Znieva z rôznych grantov a od miestnych darcov. Množstvo práce vykonali dobrovoľníci a brigádnici, ktorí pracovali na obkopaní, osekaní a zabezpečení múrov proti vlhkosti. Postupne tak v Lazanoch na kaplnke zrekonštruovali strechu, na ktorú bol položený nový štiepaný šindeľ. Nanovo oplechovali čelo kaplnky a vežičky, rovnako bol novými techológiami ošetrený aj kríž. Postupne bol vynovený aj celý interiér: steny, podlaha, zreštaurovať sa podarilo oltár a hlavný obraz. Výjavy na stenách predstavujú tri božské čnosti: vieru, nádej a lásku.
(Autor je spolupracovníkom MY Turčianske noviny.)
Autor: František Koníček