MARTIN. Dobrá nálada, zábava, trochu recesie i športu, smiech a pošteklené chuťové poháriky. Tak toto sú prívlastky každoročných rybárskych pretekov pre pracovníkov Volkswagenu v Martine na štrkovisku Explózia. Organizuje ich odborová organizácia, tohto roku – v sobotu 21. mája – už po desiaty raz.
„Hoci ide aj o ryby, tie sú druhoradé. Na prvom mieste na tomto podujatí je dobrá zábava a čas strávený s rodinami a priateľmi,“ hovorí jeden z organizátorov Karol Ferencz. Jeho účastníci zaplatia iba pár eur a za to dostanú rybu, raňajky v podobe chutnej klobásky, na obed guľáš a medzitým kopu inšpirácie na smiech a dobrú náladu. Organizátori sa postarajú aj o program pre deti, kindertombolu, koláčiky, kofolu a pre dospelých aj o ostrejšie občerstvenie. Na to všetko sa bude pozerať vodník, s ktorým si budú môcť urobiť fotku a pookriať v prostredí, ktoré brigádnicky upravili pred nejakým časom jedenásti chalani-rybári.
Podujatie je načasované na ôsmu hodinu a končiť by malo okolo štvrtej, no príchod a ani odchod účastníkov nikto kontrolovať nebude. Všetko je to tom, ako sa na ňom ľudia budú cítiť. A okrem nich ešte viac aj jeden z ich kolegov. Výťažok z tomboly, ktorej hlavnou cenou možno bude aj auto na niekoľkodňové použitie, totiž odovzdajú niekomu spomedzi seba, ktorý sa aj so svojou rodinou ocitol v sociálnej núdzi.