MARTIN. Poistenci Dôvery aj minulý rok hodnotili slovenské nemocnice, pacienti zariadenia známkovali ako v škole, od 1 do 5. Výsledky sa oproti minulému roku mierne zlepšili, nemocnice dostali priemernú známku 1,66. Predvlani to bolo 1,72. Prieskum ukázal, že viac spokojní sú pacienti, ktorých hospitalizovali na východe.
Výsledky sú podľa šéfa Dôvery Martina Kultana posledných päť rokov približne rovnaké. "Chvíľu je lepšie, chvíľu horšie, ale slovenskí pacienti sú plus-mínus rovnako spokojní so zdravotnou starostlivosťou, aj keď sme radi drobnému zlepšeniu," povedal.
Platí trend, že na prvých miestach sa nemocnice nemenia
Spomedzi fakultných nemocníc získala najlepšiu známku Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok, medzi všeobecnými bodovala Nemocnica sv. Michala v Bratislave, v kategórii špecializovaných zdravotníckych zariadení je opäť na prvom mieste Kardiocentrum Nitra a v kategórii ostatných zdravotníckych zariadení Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny. "Dlhodobo platí trend, že na prvých priečkach sa umiestňujú tie isté zariadenia," poukázal Kultan.
Na otázky Dôvery odpovedalo prostredníctvom dotazníka viac ako 8000 pacientov, ktorí boli vlani hospitalizovaní v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku.
Univerzitná nemocnica v Martine sa v rebríčku umiestnila na druhom mieste. Ako túto informáciu prijal jej manažment?
„UNM je v prieskumoch Dôvery medzi najlepšími spomedzi univerzitných a fakultných nemocníc opakovane. Teší nás, že si túto pozíciu držíme dlhodobo,“ sprostredkovala stanovisko vedenia hovorkyňa UNM Katarína Kapustová. Zdôraznila ďalej, že pred Martinom je len Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok, ktorá je v pôsobnosti ministerstva obrany, čiže je to veľmi dobrý výsledok. „Spomedzi nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva sme totiž v tomto prieskume obstáli najlepšie. Je to dôkaz toho, že náš cieľ, ktorým sú spokojní pacienti, sa nám darí napĺňať,“ pripomenula.
Čo pacienti nemocnici vyčítajú
Na redakčnej facebookovej stránke sa aj na náš podnet medzitým rozprúdila diskusia o skúsenostiach pacientov so servisom martinskej nemocnice (link na ňu sme poslali aj do UNM – pozn. red.).
„Tak ako všade, aj v nemocnici záleží na ľuďoch,“ uzatvára rozporuplné názory návštevníkov Mária Jánošíková Načiniaková. Časť pacientov nemocnice, ktorí sa v diskusii vyjadrili, vyslovuje údiv nad umiestnením UNM v rebríčku, lebo majú negatívne skúsenosti, druhá časť chváli jednotlivé oddelenia, lekárov, sestričky, jedlo. Pacientov najviac hnevá arogancia niektorých lekárov, dlhé čakacie lehoty na príjem či vyšetrenie, ktoré sa napriek objednávkam predlžujú o hodiny... „Doktori si tam robia, čo chcú, správajú sa k pacientom ako k menejcenným,“ čítame opakovane v diskusii. Nie ale všade. V dobrom ľudia pochválili napríklad pľúcne, infekčné (až na vybavenie), úrazovku, možnosť vegetariánskej stravy, ale aj skutočnosť, že v Martine pracujú špecialisti, ktorých nám inde závidia.
„Zdravotná starostlivosť vždy stojí na zdravotníkoch. Aj medzi našimi lekármi a sestrami sa nájdu takí, u ktorých je čo zlepšovať, najmä v komunikácii s pacientom. Časť našich zamestnancov už absolvovala kurz zameraný na vedenie komunikácie,“ informuje hovorkyňa a priznáva, že za väčšinou sťažností pacientov na nemocnicu stojí práve nezvládnutá komunikácia.
Práve preto v nemocnici vlani vytvorili inštitút mediátora, ktorého snahou je minimalizovať dopad nedorozumení medzi personálom a pacientmi, prípadne ich príbuznými. „Do tejto funkcie sme vybrali skúseného nestranného a nezávislého človeka s dlhoročnou medicínskou praxou a s dobrými komunikačnými zručnosťami, ktorý má pomáhať riešiť hraničné situácie v našej nemocnici,“ konštatuje Kapustová.
V nemocnici inštalujú kiosky na objednávanie
Vyjadrila sa aj k dĺžke čakania v odborných ambulanciách. „Nie je ju možné vždy presne odhadnúť. Máme pracoviská s nadregionálnou pôsobnosťou, ošetrujeme naozaj veľa pacientov a čakanie je dlhšie,“ uznáva hovorkyňa a pokračuje, že nemocnica sa aj toto snaží riešiť a začiatkom tohto roka inštalovala do šiestich pilotných ambulancií kiosky s pacientskym objednávacím systémom. „Aktuálne je projekt v skúšobnej prevádzke, efektívnosť objednávania musíme ešte preveriť v praxi,“ uzatvára K. Kapustová.
Vráťme sa ešte k prieskumu Dôvery. Náš región má v rebríčku ešte ďalšieho zástupcu. V kategórii spokojnosť s informáciami od zdravotníckeho personálu a zlepšenie zdravotného stavu po prepustení z nemocnice sa na druhú priečku v rámci Slovenska dostala Psychiatrická liečebňa Sučany.