ia aj u dospelých.
MARTIN. Martinská očná klinika UVEA Mediklinik, jedno z najmodernejších zdravotníckych zariadení v Európe, otvára prvé špecializované pracovisko pre liečbu tupozrakosti, ktoré je unikátom nielen na Slovensku ale v regióne strednej Európy. Odborníci v ňom budú okrem konvenčnej liečby využívať aj liečbu pomocou virtuálnej reality, ktorá predstavuje nádej na zlepšenie videnia aj pre dospelých pacientov.
Tupozrakosť nie je chybou oka, ale mozgu
Tupozrakosť (amblyopia) je porucha videnia, ktorá nie je chorobou oka, ale chybou inak vyvinutej časti mozgu pri spracúvaní obrazu. Oči pri nej nezaostrujú na rovnaké body v priestore. Mozog preto musí „vypnúť“ jeden z dvoch nesúrodých obrazov a zabrániť tak dvojitému videniu. Ľudia s tupozrakosťou majú problémy so zaostrovaním a nevidia priestorovo.
„Väčšinou ide o pacientov s plusovými dioptriami, ktorí vidia od detstva na jedno oko slabšie. V detstve sa problém rieši zakrývaním zdravého oka, aby sa trénovalo oko, ktoré vidí horšie,” hovorí Peter Žiak, zakladateľ a medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA Mediklinik. Týmto ochorením trpia približne 2 až 3 percentá populácie.
„Vidieť sa musíme učiť, rovnako ako chodiť či rozprávať. Ak však vidí jedno oko horšie ako druhé, zdravé oko robí všetku prácu a to druhé jednoducho zlenivie,“ vysvetľuje oftalmológ Juraj Halička. „Lenivé oko treba jednoducho „rozcvičiť“, naučiť ho pozerať sa správne. Ešte donedávna sme si mysleli, že sa nám to môže podariť len pri deťoch. Dnes vieme, že šancu majú aj dospelí,“ dodáva.
Zábavnejšia liečba hádam neexistuje
Nové Centrum pre liečbu tupozrakosti má k dispozícii okrem konvenčnej liečby aj najnovšiu technológiu liečby pomocou virtuálnej reality.
„Je to asi najzábavnejšia liečba očného ochorenia, aká existuje. Pacient si nasadí špeciálne okuliare Oculus Rift a v trojrozmernom svete hrá zábavnú hru. Hra je navrhnutá tak, že pacient musí využívať obe oči. A keďže chce vyhrať, naozaj sa snaží,“ vysvetľuje doktor Halička.
Princíp liečby spočíva v tom, že pacient dostáva do každého oka iný obraz a lenivé oko sa musí viac snažiť spolupracovať. Na konci každej hry pacient vidí, o koľko sa od posledného sedenia zlepšil. Očakávania pacientov sú takmer zhodné.
„Bol by som veľmi rád, keby som vďaka liečbe virtuálnou realitou v budúcnosti plnohodnotne videl na obe oči. Dúfam, že sa mi zlepší videnie v priestore a zvýši komfort pri čítaní a práci,” vysvetľuje Ferdinand Varga, jeden z pacientov UVEA Mediklinik, ktorý na liečbu dochádza z Banskej Bystrice. Záujem o ňu majú aj pacienti z iných častí Slovenska, a preto jednou z alternatív liečby v budúcnosti bude aj možnosť požičať im lacnejšiu verziu okuliarov na trénovanie v domácich podmienkach.
„Je to spojené s vývojom virtuálnej reality, ktorá dnes prežíva renesanciu,“ hovorí doktor Žiak. „Budúcnosť liečby môže ísť niekoľkými smermi – jedna je spojená so zdokonaľovaním okuliarov a profesionálneho software a liečbou v profesionálnych centrách, druhá posúva tréning do domácich podmienok a môže byť spojená s mobilným telefónom a príslušnou aplikáciou,“ objasňuje a dodáva, že už dnes je možné isté zlepšenie liečby tupozrakosti dosahovať aj pozeraním 3D filmov v kinách alebo na 3D televízoroch.
Pacienti sa musia obrniť trpezlivosťou
Odborníci s novou metódou pracujú od začiatku roka 2016 a majú už aj prvé výsledky.
„Doteraz sme touto metódou liečili 49 pacientov, 24 dospelých (od 24 do 46 rokov) a 25 detí (od 5 do 16 rokov). Pri oboch skupinách sa nám podarilo dosiahnuť priemerné zlepšenie videnia o 2 až 3 riadky u 40 percent pacientov. Ešte lepší výsledok, zlepšenie videnia o 3 až 4 riadky, dosiahlo 10 percent zo všetkých pacientov,“ vysvetľuje doktor Halička.
Liečba však vyžaduje čas a opakované sedenia, pacienti sa preto musia obrniť trpezlivosťou. Výbornou správou sú však výsledky skupiny dospelých, ktoré sú porovnateľné s výsledkami detí. V minulosti totiž panovalo presvedčenie, že dospelí pacienti s tupozrakosťou šancu na vyliečenie nemajú. „Dokonca aj po päťdesiatke sú popísané prípady pacientov, ktorí začali vidieť trojrozmerne až v strednom veku,” dodáva doktor Žiak.