MARTIN. NOWY TARG. Ročne na poľské trhy zablúdi množstvo ľudí aj z turčianskeho regiónu.
Keď sa rozletela informácia, že na mieste tržnice v Nowom Targu chcú stavať obchvat, ľudia sa báli, že na tradičné nákupy sa nebude viac chodiť.
„Mrzelo by ma, ak by tieto trhy skončili. Chodím sem tak trikrát do roka najmä na kožené topánky, lebo v Targu ich kúpim o polovicu lacnejšie ako u nás. Naposledy som tam bola pred mesiacom na nákupe kvetov, sadeničiek a ovocných stromčekov do mojej záhradky. U nás v Martine by ma to vyšlo raz tak draho,“ vyslovila sa Jana Murínová z Martina.
Tradičné nákupy v Poľsku pod holým nebom obľubuje i Martinčanka Petronela Kolesárová.
„Už som počula, že tieto trhy sa majú kdesi sťahovať, no neviem čo mám od nových priestorov očakávať. Výhodou aspoň bude, že stánky umiestnia pod strechu a v prípade zlého počasia tu nakupujúci nezmoknú. Do Noweho Targu, ale aj do Jablonky, jazdíme pravidelne, a to najmä v čase pred dušičkami, keď treba nakúpiť vence, ale aj na jar, keď potrebujeme kvety do záhonu. Vždy si nakúpime aj oblečenie a topánky. Kvalite potravín už príliš nedôverujeme,“ priblížila Petronela.
(Vstup do novej tržnice. FOTO: OZ POLSKA)
Chcú mať najkrajšiu a najväčšiu tržnicu
Návštevníkov populárnych trhov v Nowom Targu v Poľsku čakajú veľké zmeny.
Desiatky rokov nakupovali viaceré generácie Slovákov na starej tržnici v tomto meste. Teraz je tomu koniec. Nowotargčania sa rozhodli vrátiť takmer sedemstoročnej tradícii trhov vo svojom meste dôstojnú podobu. Vybudovali novú tržnicu vo východnej časti mesta.
„Nová tržnica chce byť nielen najväčšou, ale aj najkrajšou tržnicou na území Malopoľského vojvodstva. Dominujú jej dva centrálne zrubové objekty, ktoré v maximálnej možnej miere zohľadňujú charakter podhalianskej architektúry. V objektoch sa nachádzajú kryté predajné miesta, gastronomické služby, zmenáreň, sociálne zázemie a administratíva,“ informoval riaditeľ novej tržnice Janusz Chowaniec.
Nakúpite sedem dní v týždni
Vstupy na novú tržnicu strážia drevené sochy kráľa Kazimíra Veľkého, ktorý udelil Nowemu Targu mestské práva, a svätej Kataríny, patrónky mesta.
V okolí centrálnych objektov vybudovali spevnené plochy, ktoré vytvárajú priestor pre trhovníkov a ich stánky.
„Kryté predajné miesta budú ponúkať tovar sedem dní v týždni, tradičné trhy budú vo štvrtok, v sobotu a dokonca aj v nedeľu,“ doplnil riaditeľ.
Súčasťou novej tržnice sú aj parkovacie plochy pre 862 áut a 31 autobusov. Priestory sa budú využívať tiež pre rôzne tematické trhy či výstavy.
Novú tržnicu otvorili už minulú sobotu. Trhy sa nachádzajú hneď za tabuľou informujúcou o konci Noweho Targu.
(Nová tržnica nie je ani zďaleka taká tradičná ako stará. FOTO: OZ POLSKA)
POLIACI OBNOVIA HRANIČNÉ KONTROLY
Návšteva pápeža Františka v Krakove a summit svetových lídrov vo Varšave v júli spôsobí menšie komplikácie aj na slovensko–poľskej hranici.
Až do začiatku augusta nás tam môžu zastaviť uniformovaní muži od našich severných susedov, ktorí ako za „starých čias“ pred Schengenom budú kontrolovať doklady alebo aj kufre našich áut.
Kontroly budú podobne ako v roku 2012 počas ME vo futbale náhodné, aby nebola narušená plynulosť premávky. Každý cestujúci musí mať pri sebe občiansky preukaz alebo cestovný pas.
Autor: AD