Druhá júnová nedeľa tohto roku bude v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Múzeu slovenskej dediny patriť Turčianskym slávnostiam folklóru (TSF), ktoré sú folklórnym sviatkom celého regiónu Turiec. Má aj viacero sprievodných programov, ktoré zaplnia kult
úrny kalendár mesta už v týchto dňoch.
MARTIN. Návštevníci XXXII. ročníka TSF sa môžu tešiť na pestrý sprievodný program, pozostávajúci z overených programových celkov. Začal sa už minulú nedeľu, v CVČ Kamarát bol finálny koncert víťazov regionálnej nepostupovej prehliadky detských sólistov spevákov O zlatú guľôčku. V stredu 8. júna o 17. h - v Turčianskej galérii v Martine odznie hudobno–poetický program orientovaný na mladých skladateľov Turca Súznenie, ktorého hosťami budú tento rok Marta Barabášová (klavír) a Vladimír Šlepec (spev).
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V piatok - 10. júna od 17. h - ožije centrum mesta. Divadelné námestie v Martine bude patriť živej pozvánke na TSF. Vystúpi Ženská spevácka skupina Hradisko z Vrútok so svojím medailónom k 20. výročiu vzniku, Ľudová hudba Borka z Martina, Bačovské trio a Folklórni nadšenci Oprášené krpce zo Žiliny.
Turčianske slávnosti folklóru vyvrcholia v nedeľu 12. júna v Múzeu slovenskej dediny v martinských Jahodníckych hájoch (MSD), kde v hlavnom programe vystúpia detské folklórne súbory, folklórne skupiny, folklórne súbory, ľudové hudby, spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti. V tomto roku bude po prvýkrát súčasťou hlavného programu TSF sprievodné podujatie Dnes tovariš, zajtra majster, na ktorom študenti stredných škôl predvedú ukážky tradičnej výroby vo svojich prácach a pracovníci MSD ukážu plstenie ovčej vlny a brúsenie nožov na ručnom brúse.
Súčasťou hlavného programu bude jarmok tradičných remesiel, vyhodnotenie literárno-výtvarnej súťaže Turiec maľovaný a prezentácia tvorby Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov – rezbárov a sochárov, ale aj škola plieskania bičom, drevený kolotoč a iné atrakcie. Program vyvrcholí vystúpením hosťa – Folklórneho súboru Hriňovčan z Hriňovej.
TSF organizujú: Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum slovenskej dediny, Turčianske združenie pre šírenie a ochranu tradičnej a ľudovej kultúry Martin a mesto Martin. Podujatie je podporené z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancované s podporou Žilinského samosprávneho kraja.
(Autorka je spolupracovníčkou MY Turčianske noviny.)
Autor: Eva Palovčíková Záthurecká