Anketa: Dokážeme kormidlovať úniu?

Slovensko sa pripravuje na predsedníctvo v Rade Európskej únie. V rámci neho bude môcť naša 
krajina aj nastoľovať témy o smerovaní Únie. 
Sú nejaké, ktoré by ste si vedeli predstaviť ako naše posolstvo Európe?

(Zdroj: BRUNO HORECKÝ)

KATARÍNA ADAMICOVÁ, patologička, vysokoškolská pedagogička
V takejto úlohe sa Slovensko predstaví po prvý raz. Pochopiteľne, že bude musieť viesť Radu EÚ v rámci schválených dlhodobých plánov. Bude sa vyjadrovať a viesť dialógy k problémom masovej migrácie, (aj) z nej vyplývajúceho ohrozenia medzinárodnej bezpečnosti, otázky trhu a financií, klimatickej politiky a k ďalším postupom v posilňovaní eurozóny. No verím, že naša krajina vie prehovoriť aj k iným zásadným morálnym a etickým problémom spoločnosti, ktoré niektoré európske štáty z rôznych dôvodov prehliadajú, alebo úplne prevracajú. Máme možnosť hlasno zdôrazniť, že naše národné štáty, ktoré dávali Európe zväčša závideniahodný charakter, boli dlhodobo postupne, ale vytrvalo budované na kresťansko-židovskom základe, na rímskom práve a na gréckej kultúre. Že sme na základe sily, vyplývajúcej z nášho hodnotového sveta, vyhnali agresorov z Európy už v stredoveku, že spravodlivosť zvíťazila vďaka obetiam našich ľudí v dvoch svetových vojnách a pretrpeli sme aj 40-ročnú komunistickú diktatúru. Tieto skúsenosti nás oprávňujú vyjadrovať sa aj k témam, o ktorých globalizovaný svet nerád diskutuje a ktoré prehliada.

MILAN GONDA, knihovník
Tak toto je téma, ktorá ma jednoznačne prevyšuje. Tu asi najlepšie spravím, keď budem múdro mlčať. Zaujmem však aspoň osobné stanovisko. Myslím si, že Slovenská republika počas svojej doterajšej samostatnej existencie dosiahla takú politickú úroveň (napriek všetkému!), že úlohu byť predsedníckou krajinou zvládne dobre.

RÓBERT MANKOVECKÝ, dramaturg, hudobník
Pokiaľ viem, rotujúce predsedníctvo je predovšetkým kvôli tomu, aby nebola jedna krajina zaťažovaná organizačnými, personálnymi a finančnými záležitosťami. Takže predsedníctvo je skôr nevýhodou ako významným benefitom. Samozrejme, po dobre zvládnutom predsedníctve môže prísť benefit v podobe pozitívnejšieho pohľadu na tú-ktorú krajinu. Nastoľovať témy môže predsa ktorákoľvek krajina. Nebudeme krajinou, ktorá stojí na čele Únie a nebodaj rozhoduje, budeme len organizačne zabezpečovať istú agendu. Téma??? Hlúposť niektorých (mnohých) európskych predpisov (napríklad IBAN s desiatimi nulami a pod.)...

JANKA MIKUŠÁKOVÁ, manažérka
Predsedníctvo v Rade Európy, ktoré nás čoskoro čaká, je pre Slovensko veľkou výzvou. Je zároveň príležitosťou pre prezentáciu Slovenska, malej krajiny v centre Európy. No je to najmä o obrovskej zodpovednosti dokázať, že aj malý štát dokáže zvládnuť zložité témy, ktoré aktuálne v Európe existujú. Zložitých tém je veľa, aktuálne mi napadá poľnohospodárstvo, mliečna kríza, dotácie, ale tiež Brexit či migračná kríza. Neviem, či pri tak zložitých témach, ktoré potrebujú okamžité riešenia, bude priestor na to otvárať nové témy. Držme si palce, aby sme zvládli, čo máme pred sebou a tým vyšleme naše posolstvo.

PETR MILAN, personálny riaditeľ Ecco Slovakia
Problémy a výz-vy, ktorým čelí celé európske spoločenstvo, sú odrazom toho, čo sa deje v jednotlivých krajinách. Patríme k najmenším krajinám v Európe a najmladším členom Únie, a preto verím, že sme ešte nezabudli na to, prečo sme tam vstupovali a čo sme vtedy ako krajina potrebovali. Treba na to myslieť i v časoch, keď pomoc pýtajú a potrebujú ďalší. Verím že nepodľahneme „mágii moci” a poučíme sa z vlastnej minulosti. Odkazom by mohli byť známe Svätoplukove prúty – silní sme, keď držíme spolu. Snažím sa vždy myslieť pozitívne, ale na domácej politickej scéne veľa spolupráce nevidím. Preto dúfam, že práve predsedníctvo v Rade EÚ nám pomôže spomenúť si na odkazy, na ktoré sme už takmer zabudli.

PETER VANTARA, riaditeľ Správy NP Veľká Fatra
Jednou z prvoradých tém, ktoré by bolo treba počas nášho predsedníctva nastoliť, je určite zrovnoprávnenie sociálneho systému. Neviem, dokedy bude mzda na Slovensku, ako aj iných krajinách východnej Európy hlboko pod európskym priemerom, pričom si myslím, že aj naši ľudia svoju prácu odvádzajú rovnako dobre, ak nie lepšie. Ďalšia téma by bola, aby si každý štát mohol obchodovať s krajinami, ktoré o to prejavia záujem, nebolo by mu diktované, s ktorými obchodovať môže a s ktorými nie. A do tretice, sprísnenie ochrany pôdneho fondu, keďže pôda nás živí a je nenahraditeľná.

JOZEF ZANOVIT, stredoškolský pedagóg
Mám z toho zmiešané pocity. Momentálne predsedá Rade EÚ Holandsko, nevidím žiadne jeho aktivity, ktoré by ovplyvňovali EÚ alebo mali vplyv na migračnú krízu. Skôr vidím, že sa EÚ zmieta v množstve problémov, ktoré nie je schopná riešiť. Ak ich môžem niektoré vymenovať, tak je to vojna na Ukrajine, ekonomické problémy Grécka, napäté vzťahy s Ruskom, rozporuplné názory na migrantov a takto by som mohol pokračovať ďalej. Čo môže naša malá krajina s týmito problémami robiť? Pri- tom je to také jednoduché, keď Nemecko a Francúzsko rozhodnú, ako potrebujú, tak sa to aj v Bruseli rozhodne. EÚ je rozdelená na bohaté krajiny a chudobnejšie krajiny (štáty východnej Európy), a tak to bude vždy. Malé krajiny sa veľmi ťažko presadia ekonomicky, ale aj politicky a myslím si, že EÚ je momentálne v zložitej situácii a bude musieť prijať tvrdé opatrenia, aby neprestala existovať. Myšlienka spoločnej Európy je výborná a pre našu malú krajinu perspektívna. Budovať spoločnú Európu však treba na trochu iných princípoch a treba počúvať viac obyvateľov jednotlivých krajín ako neschopných politikov, ktorí sú odtrhnutí od reálneho života.

JÁN ŽIRKO, dôchodca – exstarosta Mošoviec
V prvom rade máme šancu Európskej únii ukázať, že SR je plnohodnotným a dôveryhodným členom. Domáca politika toho nie je dôkazom, veď iné sa deklaruje a iné sa robí. Mali by sme poukázať na nezmyselnosť fungovania niektorých nariadení EÚ, ktoré zbytočne poburujú širokú občiansku pospolitosť (migračná politika, dotačná nerovnosť v poľnohospodárstve, odmeňovanie euroúradníkov a poslancov na kráľovskej úrovni). Tieto a ďalšie problematické oblasti efektívne manažovať a posúvať diskusiu k spoločným európskym dohovorom. Oživiť národnú a celoeurópsku diskusiu na zvýšenie povedomia o EÚ a doma. V neposlednom rade treba prezentovať naše aktivity, kultúru, spoločnosť, históriu a prírodné krásy krajiny. Nielen Bratislavu, ale aj ostatné naše rozvinuté, ale aj zaostávajúce regióny, aby aj bruselskí úradníci videli život ľudí prispievajúcich do rozpočtu EÚ, že takto sa žije na Slovensku. Posolstvá sú rôzne, ale nech rezonuje podpora dôstojnej práce pre všetkých ľudí, boj proti nenávisti a násiliu. Nech všetky témy vedú k pokroku a nie rozkolu členských štátov EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor: VL, RB

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 266
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 555
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 327
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 457
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 516
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 226
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 584
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 515
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tréner Michal Hanek.

Michal Hanek už nie je kormidelníkom Martina.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Tomáško si pozrel aj pacientov, pre ktorých v mene spolužiakov doniesol finančný dar.

Učia sa, že pomáhať je súčasť života.


Zuzana Marčeková
Ilustračné foto.

Boli to najmä priestupky v oblasti dopravy.


TASR 1

Už ste čítali?