Martin - Na podnet skupiny poslancov zvolal primátor Martina Stanislav Bernát v pondelok 18. augusta mimoriadne rokovanie mestského zastupiteľstva (MZ). Jediným bodom programu, ktorý navrhli iniciátori tohto zasadnutia a ktorý 25 prítomných poslancov schválilo, bola kauza okolo hlavného kontrolóra, presnejšie prerokovanie upozornenia Krajskej prokuratúry (KP) v Žiline a náprava právne závadného stavu.
Konkrétny cieľ, ktorý chcela spomínaná skupina poslancov zvolaním mimoriadneho rokovania zastupiteľstva dosiahnuť, bol od začiatku do konca nejasný. Už v samotnom úvode im vzal karty z rúk primátor S. Bernát, ktorý konštatoval, že predmetné upozornenie KP v Žiline, ktoré má byť predmetom rokovania, nebolo doručené ako upozornenie mestu Martin, ani mestskému zastupiteľstvu, ani primátorovi, ani inému orgánu mesta. Vzhľadom na túto skutočnosť nie je možné o tomto probléme rokovať a následne prijať opatrenia na odstránenie vytýkaných porušení právnych predpisov... Po tomto stanovisku bol primátor pripravený mimoriadne zasadnutie MZ ukončiť, ale na žiadosť poslanca Viliama Majdu napokon otvoril rozpravu.
V nej poslanec Dušan Laššák prečítal stanovisko Krajskej prokuratúry v Žiline zo 14. júla t.r., ktorým reaguje na odvolanie Petra Kašubu proti stanovisku Okresnej prokuratúre v Martine. Krajský prokurátor Ladislav Ľorko, ktorý podpísal toto stanovisko, dospel k názoru, že Peter Kašuba bol riadne zvolený za hlavného kontrolóra a že následné formulovanie a hlasovanie o uznesení č. 27/03, ktorým MZ malo zvoliť do funkcie hlavného kontrolóra P. Kašubu (a výkon ktorého primátor S. Bernát pozastavil - pozn. red.), je vo vzťahu k prvotnej voľbe rozhodnutím irelevantným a že prijímať závery voľby hlavného kontrolóra uznesením je v rozpore so zákonom. V stanovisku sa tiež poukazuje na nesprávny postup primátora Martina pri využívaní svojej právomoci pozastaviť výkon uznesenia MZ. Poslanec Marián Buocik potom prečítal obsiahlu právnu analýzu vzniknutého problému, ktorú vypracovala advokátka Marta Šuvadová, ktorá P. Kašubu zastupuje. V rámci rozpravy vystúpil aj prítomný Peter Kašuba, ktorý povedal, že sa bude právnou cestou domáhať svojich nárokov, pretože sa cíti byť riadne zvoleným hlavným kontrolórom.
Záver rokovania sa zmenil na malú frašku, keď M. Buocik sa dožadoval možnosti podať návrh na uznesenie, ako povedal - na základe vystúpenia P. Kašubu. Primátor mu túto možnosť nedal s odôvodnením, že rozpravu už ukončil a podľa rokovacieho poriadku MZ po ukončení rozpravy môže poslanec vystúpiť už iba s faktickou poznámkou, v ktorej však nemôže navrhovať uznesenie. Po krátkom spore či rozprava bola alebo nebola ukončená sa rokovanie rozpačito skončilo bez akéhokoľvek konkrétneho výsledku a výstupu.
Viacerí poslanci ho potom v kuloároch hodnotili ako premárnený čas, niektorí ako premárnenú príležitosť pohnúť sa v nepríjemnej kauze dopredu. Nedozvedeli sa ani, aké uznesenie mienil predložiť poslanec M. Buocik. Nám sa podarilo zistiť, že prekvapujúco išlo iba o uznesenie konštatujúce daný stav. Napokon S. Bernát poslancom a neskôr i novinárom povedal, že ak by sa na tomto zasadnutí prijalo akékoľvek uznesenie, on by jeho výkon aj tak pozastavil.
(baj)