Diskusia k článku: Na Národnom cintoríne prudký vietor váľal hroby

Zbehlo sa to rýchlo, za pár sekúnd sa veľké stromy zrútili ako domček z karát. Odskákal si to napríklad aj hrob S. H. Vajanského.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
2 príspevky

  • kruskar

    Kalamita v Národnom cintoríne.

    Teraz je vhodné obdobie na vypiľovanie stromov, to znamená, že je potrebné všetky staré stromy na Národnom cintoríne odstrániť a ako náhradu nasadiť novú zeleň, vhodnú pre prostredie cintorínov. Pretože tieto staré stromy môžu spôsobiť smrteľné zranenie návštevníkov cintorína, škodu na majetku a môže byť ohrozená aj cestná doprava, ktorá je v tesnej blízkosti cintorína. Spadnuté stromy je potrebné odstrániť v rámci fyzickej prípravy hasičmi mesta Martin v spolupráci s dobrovoľnými hasičmi mesta Martin.
  • Jano Topercer

    Ale choďte:

    1. Tie "desiatky stromov" sú podľa mojich počtov "až" 3 (slovom tri) jedince. 2. Ten "suchý topoľ" je podľa mojich kľúčov lipa malolistá (Tilia cordata). 3. Veľkosť je dôležitá (smiech? prejde:) - a práve preto práve tieto veľké staré stromy majú aj v mestách a dedinách nedozierny význam. Ekologický, environmentálny, estetický, historický, kultúrny. Z atmosféry sťahujú a v sebe ukladajú neporovnateľne viac uhlíka ako mladé. Podobne si vedú pri zadržiavaní zrážok, produkcii kyslíka, vodných pár a tieňa. Tým nedostižne zlepšujú miestnu klímu a pomáhajú aj nám prispôsobiť sa jej chorým globálnym a regionálnym zmenám. Robia nám tiež vysokoúčinné filtre prachové, protiimisné a protihlukové. Do kolobehu vťahujú aj vodu z hlbokých vodonosných vrstiev, na ktorú korene menších stromov nedosiahnu. Takisto hlboko- a širokozáberovo sprístupňujú a zapájajú do cyklov aj dusík, fosfor, síru a rôzne iné makro- či mikroživiny v pôde, šibujú nimi vpravo-vľavo i hore-dole v celom pôdnom profile a dodávajú ich "na stôl" stovkám až tisícom iných organizmov. Im na mieru dizajnujú aj plne zariadené, neuveriteľne rozmanité a komfortné "byty" (biotopy) a bytové komplexy (Bonaparte, netrapoš:) - od baktérií a húb dolu na najtenších koreňových vláskoch cez včely a iné nepostrádateľné opeľovače až po kuny, sovy a veľké dravce v najvyšších poschodiach korún. Apropo, baktérie a huby: cez svoje doširoka porozťahované a poprepletané siete hubových vláken (hýf) a mikroorganizmov na koreňoch fungujú veľké stromy aj ako prírodné informačné a komunikačné peeringové uzly-servery-materské stromy ("internet stromov"), zabezpečujúce o. i. samoobnovu ekosystému. O ich estetike a zmyslovom pôsobení cez tvary, hmoty, vzory, farby, šerosvity, intimity, vône a šumy asi moc točiť netreba. No a ešte nám aj živo - nie náhrobne kamenne - pripomínajú tých našich mŕtvych dejateľov a historické udalosti a "géniov loci" a také veci medzi nebom a zemou. Medzi ktorými práve veľké stromy tak nenapodobiteľne členia priestor a čas. Podrobnejšie o tom napr. tu http://www.nature.com/nature/j... https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... http://www.cell.com/trends/eco...(16)00069-0 http://science.sciencemag.org/... https://www.newscientist.com/a... https://www.for.gov.bc.ca/ftp/...!publish/Dry%20Fir%20Committee/Lite rature%20Review/Forest%20Health/Sim ard_2009_MycorrhizalNetworks.pdf https://www.youtube.com/watch?... 4. Tomu smreku pri hrobke Vajanského voľáka transparentná martinská ruka už dávnejšie "pomohla" - odpílila mu hlavné koreňové nábehy z náveternej strany. Tým podvrátila jeho statickú aj dynamickú stabilitu a odsúdila ho presne na to, čo sa stalo v noci na piatok. Čím odkazujem martinským aj iným (bez)radným, že o staré stromy sa treba aj riadne=odborne, citlivo, zručne a spoľahlivo STARAŤ. Nie tak, ako sa až doteraz "starajú" rôzne martinské a i. arborikultišky & arborihasiči (http://topercer.blog.sme.sk/c/...), ale pekne podľa medzinárodných štandardov=napr. týchto http://www.isa-arbor.com/educa...

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  2. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  3. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  4. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  5. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 227
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 539
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 302
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 474
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 493
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 214
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 616
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 514