Zbehlo sa to rýchlo, za pár sekúnd sa veľké stromy zrútili ako domček z karát. Odskákal si to napríklad aj hrob S. H. Vajanského.
Kalamita v Národnom cintoríne.
Teraz je vhodné obdobie na vypiľovanie stromov, to znamená, že je potrebné všetky staré stromy na Národnom cintoríne odstrániť a ako náhradu nasadiť novú zeleň, vhodnú pre prostredie cintorínov. Pretože tieto staré stromy môžu spôsobiť smrteľné zranenie návštevníkov cintorína, škodu na majetku a môže byť ohrozená aj cestná doprava, ktorá je v tesnej blízkosti cintorína. Spadnuté stromy je potrebné odstrániť v rámci fyzickej prípravy hasičmi mesta Martin v spolupráci s dobrovoľnými hasičmi mesta Martin.Ale choďte:
1. Tie "desiatky stromov" sú podľa mojich počtov "až" 3 (slovom tri) jedince. 2. Ten "suchý topoľ" je podľa mojich kľúčov lipa malolistá (Tilia cordata). 3. Veľkosť je dôležitá (smiech? prejde:) - a práve preto práve tieto veľké staré stromy majú aj v mestách a dedinách nedozierny význam. Ekologický, environmentálny, estetický, historický, kultúrny. Z atmosféry sťahujú a v sebe ukladajú neporovnateľne viac uhlíka ako mladé. Podobne si vedú pri zadržiavaní zrážok, produkcii kyslíka, vodných pár a tieňa. Tým nedostižne zlepšujú miestnu klímu a pomáhajú aj nám prispôsobiť sa jej chorým globálnym a regionálnym zmenám. Robia nám tiež vysokoúčinné filtre prachové, protiimisné a protihlukové. Do kolobehu vťahujú aj vodu z hlbokých vodonosných vrstiev, na ktorú korene menších stromov nedosiahnu. Takisto hlboko- a širokozáberovo sprístupňujú a zapájajú do cyklov aj dusík, fosfor, síru a rôzne iné makro- či mikroživiny v pôde, šibujú nimi vpravo-vľavo i hore-dole v celom pôdnom profile a dodávajú ich "na stôl" stovkám až tisícom iných organizmov. Im na mieru dizajnujú aj plne zariadené, neuveriteľne rozmanité a komfortné "byty" (biotopy) a bytové komplexy (Bonaparte, netrapoš:) - od baktérií a húb dolu na najtenších koreňových vláskoch cez včely a iné nepostrádateľné opeľovače až po kuny, sovy a veľké dravce v najvyšších poschodiach korún. Apropo, baktérie a huby: cez svoje doširoka porozťahované a poprepletané siete hubových vláken (hýf) a mikroorganizmov na koreňoch fungujú veľké stromy aj ako prírodné informačné a komunikačné peeringové uzly-servery-materské stromy ("internet stromov"), zabezpečujúce o. i. samoobnovu ekosystému. O ich estetike a zmyslovom pôsobení cez tvary, hmoty, vzory, farby, šerosvity, intimity, vône a šumy asi moc točiť netreba. No a ešte nám aj živo - nie náhrobne kamenne - pripomínajú tých našich mŕtvych dejateľov a historické udalosti a "géniov loci" a také veci medzi nebom a zemou. Medzi ktorými práve veľké stromy tak nenapodobiteľne členia priestor a čas. Podrobnejšie o tom napr. tu http://www.nature.com/nature/j... https://www.ncbi.nlm.nih.gov/p... http://www.cell.com/trends/eco...(16)00069-0 http://science.sciencemag.org/... https://www.newscientist.com/a... https://www.for.gov.bc.ca/ftp/...!publish/Dry%20Fir%20Committee/Lite rature%20Review/Forest%20Health/Sim ard_2009_MycorrhizalNetworks.pdf https://www.youtube.com/watch?... 4. Tomu smreku pri hrobke Vajanského voľáka transparentná martinská ruka už dávnejšie "pomohla" - odpílila mu hlavné koreňové nábehy z náveternej strany. Tým podvrátila jeho statickú aj dynamickú stabilitu a odsúdila ho presne na to, čo sa stalo v noci na piatok. Čím odkazujem martinským aj iným (bez)radným, že o staré stromy sa treba aj riadne=odborne, citlivo, zručne a spoľahlivo STARAŤ. Nie tak, ako sa až doteraz "starajú" rôzne martinské a i. arborikultišky & arborihasiči (http://topercer.blog.sme.sk/c/...), ale pekne podľa medzinárodných štandardov=napr. týchto http://www.isa-arbor.com/educa...