MARTIN. Hygienici si nedávno posvietili na obedy škôlkarov na celom Slovensku. Zisťovali, či strava, ktorú jedia deti v jedálňach, nie je presolená. Zo skontrolovaných 80 obedov vo vybraných predškolských zariadeniach, boli pod limitom odporúčanej dávky iba tri vzorky.
„V najvyššom počte vzoriek (26 obedov) bol limit prekročený o sto až dvesto percent, v druhom najvyššom (19 obedov) o tristo až štyristo percent,“ povedal pre TASR hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas. Obed detí by mal v priemere obsahovať 0,7 gramu soli a pokrývať 35 percent ich celodenného príjmu.

V okrese Martin aj Turčianske Teplice bolo podľa slov martinského regionálneho hygienika Tatiany Červeňovej v škôlkach so stravou všetko v poriadku. Ako ďalej povedala, v oboch okresoch pravidelne odoberajú vzorky stravy v predškolských aj školských zariadeniach a sledujú ich biologickú a energetickú hodnotu.
„Osobne v jedálenskej strave až taký problém nevidím, ten je skôr v školských bufetoch a v tom, že aj malé deti dostávajú vreckové a po ceste do školy aj zo školy si kupujú hot dogy, hamburgery, chipsy a ďalšie iné presolené pochutiny,“ povedala Tatiana Červeňová.
Hlavný hygienik Slovenska Mikas pripúšťa, že nastavené normy môžu mnohí považovať za prísne, počíta i s tým, že školské jedlá nemajú podľa niektorých chuť. Takéto pokrmy ale podľa neho nemožno porovnávať s jedlom v domácnosti.
„Pretože cieľom školského stravovania je osvojenie si zdravých návykov,“ vysvetlil.
Dobrá chuť jedla sa podľa Mikasa dá dosiahnuť i bez nadmerného prisáľania, možno ju nahradiť bylinkami. Apeluje preto na jedálne, aby varili z čerstvých surovín. Menej soliť by mali podľa neho i rodiny v domácnostiach.