MARTIN. Už dva mesiace, po tom ako sa začiatkom decembra v Martine otvorilo Obchodné centrum Galéria, si motoristi zvykajú na novú organizáciu dopravy.
Novinkou sú najmä semafory. Tri „súpravy“ sa postavili na križovatkách pri obchodnej akadémii a ďalšia na križovatke ulíc Mudroňovej a Daxnerovej, pri odbočke k Turčianskej galérii, kde je vjazd na parkovisko obchodného domu.
Na to sa dá po novom, ak nie je práve pre rôzne úpravy na obchodnom dome uzavretý, dostať aj od Kohútovej ulice v treťom jazdnom pruhu, ktorý sa nedávno na Mudroňovej ulici vybudoval. Sčasti sa tak na niekoľkých metroch cesty zrušila jednosmerka.
Spokojnosť i výhrady
Názory na novoty sa rôznia. Spokojnejšia časť motoristov si pochvaľuje vyššiu bezpečnosť i priepustnosť od železničného priecestia pri bývalej stoličkovej, iní zas majú pocit, že sa dostali do červenej vlny a ulice sa tak podľa nich prepchávajú.
„Bez semaforov pri obchodnej akadémii bol najmä počas dopravnej špičky problém dostať sa z Bernolákovej na Kohútovu ulicu. Pomocou svetelnej signalizácie je to teraz rýchlejšie a bezpečnejšie,“ pochvaľoval si Marián Barica z Ľadovne.
Pozitívom podľa Róberta Mazana je aj to, že konečne na semaforoch bliká zelená.
„Každý tak včas zaregistruje chystanú zmenu zo zelenej na červenú. Takéto niečo by bolo treba aj na obchvate. Bolo by menej nehôd i pokút.“
K negatívnejším postrehom zas patrí to, že podľa niektorých šoférov semafory, najmä v rannej dopravnej špičke, veľmi brzdia premávku. Na pár desiatkach metrov sú zapnuté až tri.
„Autá idúce na parkovisko pri tržnici ju väčšinou zablokujú. Chcelo by to od pošty zelenú vlnu,“ myslí si Patrik Cabada. Podobne situáciu hodnotí i Darina Fundárková. „Semafory skôr pomohli vyrobiť zápchy a super červenú vlnu.“
Martin Polka, dopravný inžinier z Dopravného inšpektorátu v Martine, pripustil, že najmä pri otvorení nového obchodného domu bola premávka hustejšia a v smere od pošty sa tvorili aj kolóny. Navyše do úvahy treba zobrať aj skutočnosť, že bolo pred Vianocami a ľudia viac smerovali do centra na nákupy.
„Situácia sa však postupne normalizovala a nedá sa povedať, že by sa na týchto križovatkách tvorili dlhšie kolóny. Naopak, nevznikajú nám žiadne problémy a keďže je premávka regulovaná, tak ani nehody. Pozitíva určite prevažujú.“
Aj chodci hodnotia novú dopravnú situáciu rôzne. S plusmi i mínusmi.
„Konečne môžu ľudia prejsť cez cestu. Palec hore,“ narážal na semafory pri obchodnej akadémii Marek Plachý. Paradoxne, iný názor mali školáčky.
„Bez semaforov to bolo lepšie, musíme dlho čakať, kým naskočí zelená. Bez nich sme sa na druhú stranu rýchlejšie dostali, šoféri nás pustili. Zdajú sa nám zbytočné,“ argumentovala spoločne s kamarátkami Patrícia Jonášová.
Vypnutý semafor pri kostole
Naopak, Eva Škutchanová je nespokojná s tým, že prestali fungovať semafory pri kostole.
„Križovatka je neprehľadná, aj strety vozidiel nie sú asi ojedinelé. A medzitým chodec. Ak je starší alebo mama s kočíkom, má veľký problém prejsť z jednej strany na druhú. Je doslova odkázaný na slušnosť šoférov.“
Horšie sa chodcom prechádza aj pri Národnom cintoríne alebo hoteli Turiec. Kým boli semafory pri kostole, resp. na Jesenského ulici v prevádzke, tak mali väčšiu možnosť vstúpiť do vozovky. Pritom by možno stačilo, keby im motoristi pri priechodoch zastavali. Ale u nás je to skôr výnimkou ako pravidlom.
„Semafory pri kostole a na Jesenského ulici, ktoré sú medzi sebou prepojené, sme museli vypnúť, aby bol zabezpečený plynulý prechod z Kohútovej ulice na Sklabinskú. Chodcom by sme odporúčali využiť podchod, aj keď si uvedomujeme, že mnohí majú k nemu výhrady. Je však bezpečnejší a prechod z jednej strany na druhú plynulejší,“ povedal Martin Polka.
Dobrou správou však je, že semafory pri kostole sa budú pravdepodobne ešte v tomto roku vymieňať a zosúladia sa tak s novými, ktoré sa nedávno na blízkych križovatkách vybudovali.
„Vytvorí sa tak priestor pre zelenú vlnu. Teraz pri starých semaforoch, ktoré nemajú schopnosť reagovať na hustotu premávky, by to možné nebolo. Viete, že bol problém s krátkym intervalom zelenej smerom z Kohútovej na Sklabinskú ulicu, a tak autá nestíhali Kohútovou ulicou prejsť plynule bez zastavenia, resp. sa v tomto smere pred semaformi pri kostole tvoril dlhší rad vozidiel. Našou požiadavkou je, aby sa interval zelenej predĺžil, čo moderný systém inteligentnej svetelnej signalizácie s využitím kamier zabezpečí,“ vysvetlil dopravný inžinier Martin Polka.