MARTIN. Výstava Miroslava Knapa v Turčianskej galérii v Martine je prvou autorovou samostatnou výstavou na pôde tejto inštitúcie. „Preto je aj jej prvoradým cieľom predstaviť umelcov výtvarný profil na pozadí kolekcie vybratých diel, vyznačiť ťažisko jeho tvorby a z umelecko - historického hľadiska - zhodnotiť jeho neodmysliteľný prínos do vývinu slovenského výtvarného umenia súčasnosti a budúcnosti,“ prízvukuje kurátor výstavy s názvom Abeceda fantázie Ľubomír Podušel.
Predstavuje približne polstovku diel, a to zo všetkých oblasti tvorby M. Knapa - maliarskej, grafickej, kresby a ilustrácie

Kurátor ďalej popisuje, že jeho tvorba spočíva vo vytváraní maliarskych, kresbových, grafických diel „asamblážovým“ spôsobom. „V technologickom význame to znamená aj zapájanie iných materiálov (ako je farebná hmota) do štruktúry maľby (sadra, maliarska stierka, papier a i.).
„Knap takto "imaginatívne" spája niekoľko prvkov, fragmentov reality, pohľadov a jej výsekov do spoločného celku, ktorý potom kresliarsky dotvára (tušom, perom, ceruzkou, farebnými ceruzkami a pod.),“ zdôrazňuje Ľ. Podušel a dopĺňa, že vo výsledku takto prináša posolstvo, ktorého sémantická výpoveď je reintegráciou častí celku zloženého z niekoľkých prvkov preberajúcich na seba úlohu symbolov (stromy, deti, ženy, klauni, škriatkovia, šašovia, pieroti a iné bytosti).
„Vytvoril tak vlastnú podobu "imitácie asamblážového" obrazu, ktorý už nerozpráva v rovine priamej výpovede, no nechce ani hovoriť niečo úplne iné, než to čo je s rečou maľby a výpoveďou farby, tvaru a línie spracovanej ľudskými rukami, mozgom a očami, späté,“ približuje kurátor.
Pokračuje konštatovaním, že jeho maľby mužských a ženských tvárí, figúr škriatkov s povestnými čiapkami, rastlín, stromov a ich plodov meniacich sa na postavy evokujúce svojím výrazom typy ľudských charakterov, zvieratiek, myší, rýb s ľudskými hlavami, akýchsi obeliskov zo živých stromov, všakovaké tajuplné „zvonkohry“ plné amtropomorfovaných, nie raz neurčitých figúr a figúriek bytostí z iného sveta, sa stotožnili so svojou vlastnou realitou.
„Knapove obrazy predstavujú iný svet než svet našej všednej reality, svet, ktorý je s ňou a jej všednosťou, konfrontovaný,“ hovorí kurátor. No maľuje obrazy plné citu, vzrušenia, ale aj melanchólie, smútku, radosti i sklamania.
Výstava bude pre návštevníkov Turčianskej galérie sprístupnená do 2. septembra 2018.