Je výjazdov záchrannej služby teraz cez pandémiu viac?
Už počas prvej vlny pandémie výrazne vzrástol počet výjazdov záchraniek. Vtedy sme častejšie chodili k pacientom, ktorí mali podozrenie na covid-19. Ale boli aj takí, ktorí už boli pozitívni, samozrejme. Teraz častejšie chodíme k vážnejším, priam kritickým zdravotným stavom pacientov s koronavírusom. Navyše, sú tu ešte aj iné diagnózy a situácie, kedy nás pacienti potrebujú. Približne každý tretí výjazd záchranky je ku covidovým pacientom.
Ako vyzerajú tie zásahy ku covidovým pacientom?

Najčastejšie chodíme k prípadom pacientov, ktorí majú vážne problémy s dýchaním, niektorí sa už dusia, iní majú dlhodobo vysoké horúčky, sú vyčerpaní, unavení. Úprimne vám poviem, veľa pacientov je prekvapených, ako zle znášajú toto ochorenie. Niektorí neveria, že covid môže mať až také vážne dosahy na ich zdravie. Divia sa, že sa im ťažko dýcha aj napriek tomu, že nemajú žiadne ďalšie pridružené ochorenia.
“Často sa stretávam s tým, že ľudia si jednoducho myslia, že im sa to stať nemôže. Paradoxne, takých ľudí často vozíme napojených na kyslíku v sanitke do nemocnice.
„
V čom sa zmenila vaša práca príchodom pandémie?
Máme výrazne sprísnené hygienicko-epidemiologické opatrenia. Pri zásahoch je pre nás dôležité správne odobratie cieľovej epidemiologickej anamnézy. Krajské operačné stredisko (155, 112), ktoré nás vysiela na zásahy, sa nám snaží túto anamnézu odobrať, aby sme sa vedeli dôkladne pripraviť na výjazd. Pacient alebo volajúci operátorovi povie, aké má ťažkosti a čo sa s ním deje.