Život s diagnózou F 63.0

„Niekedy som o pol druhej v noci chodila po meste a nevedela som, čo mám robiť – ísť vykradnúť banku, alebo sa hodiť pod vlak. Mala som silné nutkanie hrať, ale zároveň som nechcela a nevedela som si zakázať,“ zašla Eva Kozolová pre začiatok do spomienok

„Niekedy som o pol druhej v noci chodila po meste a nevedela som, čo mám robiť – ísť vykradnúť banku, alebo sa hodiť pod vlak. Mala som silné nutkanie hrať, ale zároveň som nechcela a nevedela som si zakázať,“ zašla Eva Kozolová pre začiatok do spomienok na najhoršie chvíle obdobia, ktoré má už, chvalabohu, za sebou. V máji sa vrátila z dvojmesačného liečenia a odvtedy úspešne abstinuje. Vie však, že zdravá nikdy nebude. „Je to choroba na celý život. A celý život musím odolávať nástrahám, kontrolovať sa a nechávať sa kontrolovať mojimi blízkymi. Rada to vydržím, lebo som šťastná, že som z toho von,“ pousmiala sa spokojne patologická hráčka, pre ktorú je desaťročné peklo pomaly minulosťou. I keď nepríjemnou...
Život s výhernými automatmi sa mladej, čerstvej tridsiatničke Eve spája s manželstvom. Dovtedy aktívna športovkyňa v karate sa po uši zaľúbila do svojho nastávajúceho a vymenila ho za kimono. Láska bola prvoradá. Manžel ju brával so sebou medzi kamarátov, ktorých druhý domov bola krčma a automaty. Práve on s ňou vložil do boxu prvé mince. „Hodili sme 300 korún, získali 500. Zapáčilo sa mi to a vidina rýchleho zbohatnutia ma začala do herne priťahovať každý deň. Zo začiatku sme hrávali obaja na jednom automate, neskôr sme obsluhovali každý svoj a moja závislosť vyústila až do takej miery, že som hrala naraz na troch. Vtedy sme už začali podnikať a keďže sme chceli aspoň zdvojnásobiť tržby, zvýšili sme aj vklad zo sto na tisíc korún.“ Šťastie je však vrtkavé aj pri výherných automatoch. A tak ak dvojici stroj vypľul za 400 korún krásnych 52 tisíc, pohnaní obrovským šťastím v hre, vložili ich tam, odkiaľ vypadli. Otočili ich behom troch hodín, no s mínusovým výsledkom.
Obrúčku nechala v záložni
Spúšťacím momentom bolo nahromadenie problémov. „Ak som mala problémy v práci, s manželom a nervy z dlhov, zvýšil sa mi tlak a išla som hrať. Vydržala som od rána desiatej do polnoci. Po záverečnej som požiadala o zastavenie hry a na druhý deň som pokračovala. Ak som nemala peniaze, požičala som si od herne. To už bolo naozaj v krajných prípadoch, lebo vrátiť som musela na druhý deň raz toľko. Samozrejme, k pôžičke patrili aj vyhrážky, že ak peniaze nevrátim, vedia, kde bývam...“ Nedostatok peňazí Evu týral. Potrebovala ich jednak na odfiltrovanie problémov a jednak na získanie ďalších. Nikdy ju však tieto túžby nedoviedli ku krádeži. „Je to zvláštne, ale cudzie peniaze ma nepriťahovali. Ako predavačka pracujem s veľkými peniazmi, no ani raz ma neopantala túžba vziať si ich. Nezvádzalo ma dokonca ani 250 tisíc korún, ktoré mi dal kamarát postrážiť.“
S manželom sa Eva pri automatoch striedala. Hrávali obaja, i keď oddelene. Ich život so svetielkujúcimi kasami s peniazmi ich priviedol takmer na mizinu, no dôvod pre návštevu herne mali stále. „Vzali sme si úver a verili sme, že nám pomôže pár výhier. Pravidelne sme v herniach nechávali celé svoje výplaty, prehrali sme tržby. Vzala som si aj kartu do mínusu, no prehrala som aj ten. Ostal nám 400-tisícový dlh, ktorý teraz spoločne splácame,“ pozrela sa na ruky pred seba. Obrúčka na nich chýbala. „Zaniesla som ju spolu so všetkým zlatom do záložne. Ale to je už jedno. Už sme rozvedení,“ namiesto bolesti z rozvodu sa jej objavil na tvári pokojný úsmev. „Pozvala som ho na rodinnú terapiu a dala ultimátum. Snažila som sa mu vysvetliť, že je závislý a ak mu na mne záleží, dá sa liečiť, alebo sa rozvedieme. Bez mihnutia oka si vybral druhú možnosť. Odvtedy s ním nie som v kontakte, lebo stýkať sa s ľuďmi z herní pre vlastnú bezpečnosť nesmiem. Túto kapitolu života som už definitívne uzavrela.“
Chcela sa zachrániť samovraždou
V Eve sa už dlhší čas začali prebúdzať zdravé myšlienky, ktoré však vzápätí zabila ľudská slabosť. Ak išla okolo herne, nemala síl ju obísť. Nevedela, ako toto šialenstvo zastaviť, a tak si siahla na život. „Predávkovala som sa liekmi a druhýkrát som si dorezala ruky. Cítila som, že po každom zarezaní zo mňa spolu s krvou ubúda napätie, tlak, problémy. V podstate som si robila dobre,“ načrela Eva aj do zažitých krajných situácií, ktoré jej kolegu z práce prinútili konať. Sledoval jej správanie a keď videl, že sama je na kraji síl, prehovoril ju na liečenie do Banskej Bystrice. „Najťažšie bolo priznať si, že som chorá. Každý musí vedieť, či sa chce liečiť, alebo nie. Uvedomí si to až vtedy, keď je na dne. Aj ja som tam bola, preto som s dvojmesačným liečením súhlasila,“ priznala si Eva, ktorá v prvý deň napodobnila správanie každého závisláka, keď po pár hodinách zbabelo ušla. „Vzali mi moju hračku – mobil. Nesmeli sme byť v spojení s vonkajším svetom. Nevedela som to prežiť, zbalila som si kufre a vrátila sa domov. Lenže po troch hodinách som bola naspäť. Kolega, dnes môj priateľ, ma prehovoril a do Bystrice cestoval so mnou.“ Viackrát nezutekala. Nebolo sa čoho báť. Povestné elektrošoky ani lieky na Psychiatrickom oddelení Rooseveltovej nemocnice nezažila. Liečenie ľudí závislých od alkoholu, drog, internetu, mobilu a hracích automatov, ktorých tam stretla, spočívalo v bezbolestnom rozprávaní pred skupinou. „Podstatné je otvoriť sa, dostať to von, nebáť sa o svojom probléme a bolesti rozprávať alebo písať povinne do denníčka. Lebo my závisláci sme veľmi uzavretí ľudia,“ charakterizovala podstatu terapie Eva, ktorá sa pod jej vplyvom osobnostne zmenila a zamiešala aj stupienky na hodnotovom rebríčku. Z prvého miesta vyhodila peniaze a nahradila ich niečím zmysluplnejším. To bolo, napokon, aj cieľom ich sedenia. Okrem toho sa tu musela podriadiť, ako všetci v 14-člennej skupine, tvrdému režimu. Ani chvíľu neprežila nazmar. Lekári ich zamestnali rôznymi činnosťami a všetko mali vypočítané na minúty. Len aby nemysleli na svoju závislosť.
Takmer začala športkovať
Zo Psychiatrického oddelenia Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici sa Eva vrátila zmenená. Výbušnosť zo seba vypudila, nahradila ju pokojom. Vyliečená, i keď nie navždy, sa teraz na svoj predošlý život pozerá inakšie. „Zatvorila by som všetky herne, zakázala by som pôžičky z herní. Kazia ľuďom život a peniaze zas charakter. Keby ste vedeli, koľko je len v Martine takých, ako som bola ja. Stretávala som ich tam i na liečení dosť. Sú už závislí, a to majú len 16 – 17 rokov!“
Dnes sa už nebojí, že do područia hier zasa padne, i keď abstinujúci život je veľmi ťažký. „Gemblérstvo je ako závislosť od cigariet. Stačí veľký problém a malé zaváhanie a som v tom znova. Stále prechádzam skúškami, stretávam sa s nástrahami a je len na mne, či im odolám alebo nie.“ Od návratu domov sa miestam a ľuďom, ktorých poznala, vyhýba. Ak si ide sadnúť s kamarátkami do baru, vyberajú si len tie bez pokušenia. Nebezpečný môže byť aj väčší obnos peňazí. Preto Eva dostáva na deň len 50 korún a po nákupe prechádza kontrolou s bločkami o výške platby ako malé dieťa. „Sprvu mi to prekážalo, ale teraz som si zvykla. Je to pre moje dobro. Bojím sa držať v rukách viac peňazí, lebo vždy to môže vypuknúť. Stalo sa mi to aj krátko po liečení. Rozprávali sme sa v práci, že na športke sa dá vyhrať niekoľko miliónov. Mala som v tom čase nejaké problémy, takže keď mi dal priateľ 200 korún, aby som si išla nabiť kredit, podľahla som pokušeniu. Kúpila som si športku a za ňou ďalšiu, až som sa zastavila,“ spomenula svoje malé potknutie. Aby sa mu vyhla, v čase problémov a depresií sa vydáva na prechádzky. „Vtedy prejdem na iné myšlienky a vrátim sa oddýchnutá a vyrovnaná,“ vyžarovala z nej pri týchto slovách harmónia. Nad tým, že takýto život ju čaká až do konca, mávne radšej rukou. Nechce na to myslieť. „Hlavne, že žijem a abstinujem.“ To je pre Evu v tejto chvíli najdôležitejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 301
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 7 188
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 087
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 814
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 693
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 829
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 181
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 551
  1. Juraj Tušš: 80 rokov
  2. Anna Miľanová: Štylizované, fantazijné kvety v trávnatom poraste...
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  4. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  5. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  6. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  7. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  8. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 489
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 649
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 167
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 357
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 969
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 745
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 978
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 970
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Jeden z tipov na víkend je aj výstup na Lysec, ktorý ponúka krásne výhľady na Malú Fatru.

Máme pre vás pár májových tipov.


Svadba je jedným z najkrajších dní v živote – ale jej plánovanie môže byť poriadne vyčerpávajúce. Pripravili sme pre vás overené tipy, vďaka ktorým si celý proces užijete rovnako ako samotný obrad.


Pečivo od MINIT ulahodí aj skutočným fajnšmekrom.


Diviaky siahali na ihrisku lídra tabuľky po bode.

Vo štvrtok hrali Vrútky dôležitú dohrávku v Trstenej. V prvej triede spravil výrazný krok k záchrane Kláštor, Ďanová dala Trebostovu gól už v tretej minúte.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Juraj Tušš: 80 rokov
  2. Anna Miľanová: Štylizované, fantazijné kvety v trávnatom poraste...
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  4. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  5. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  6. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  7. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  8. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 489
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 649
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 167
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 357
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 969
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 745
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 978
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 970
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)

Už ste čítali?